Problem z zaangażowaniem się uczuciowo w związku

Mam problem z zaangażowaniem się uczuciowo w związek. Uczucia przychodzą do mnie bardzo szybko i równie szybko odchodzą. Stąd w moim życiu są ciągłe zmiany i brak harmonii. Kiedyś zostałam skrzywdzona przez kogoś, kogo kochalam. Aktualnie wiem, że nie czuje już nic do tamtej osoby. Wiec skąd problem z ułożeniem życia sobie na nowo i z poczuciem czegokolwiek silniejszego do drugiej osoby?

Właściwie zna Pani przyczynę sytuacji, którą opisuje. To lęk przed powtórzeniem sytuacji, w której już raz Pani się znalazła, przed powtórnym skrzywdzeniem, że znowu - kiedy zbliży się Pani do kogoś, on Panią odrzuci.
Często dzieje się tak, że w naszej psychice tworzy się negatywny ślad po trudnych doświadczeniach, który odtwarza się w podobnych sytuacjach. Pomimo, że z tamtym partnerem nie ma Pani już nic wspólnego, to, co było - powraca. I mimo, że wie Pani o tym, nie może od tego się uwolnić.
Myślę, że dobrze by Pani zrobiła, gdyby przepracowała te sprawy z psychoterapeutą - pozwoliła sobie w bezpiecznych warunkach spotkać z wszystkimi trudnymi uczuciami z tamtego okresu. Wtedy będzie mogła Pani zamknąć trudną przeszłość i otworzyć się na nowe związki.

Pozdrawiam

Jarosław Żukowski
Pracownia Integra