Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stwierdzona dyskopatia szyjna i lędźwiowa

Witam. Mam stwierdzoną dyskopatię szyjną i lędźwiową. Co jest najskuteczniejsze w moim przypadku:ćwiczenia, masaż, fizykoterapia?Zaczęłam ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty od 01.08, boli mnie szyja. Co może być przyczyną? Czy może to ,że wcześniej nie ćwiczyłam, czy może nieodpowiednie ćwiczenia. Czy powinnam przerwać te ćwiczenia, czy zmniejszyć intensywność?I czy masaż jest naprawdę skuteczny?
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Najczęściej przyczyną dyskopatii są wieloletnie przeciążenia w obrębie kręgosłupa wynikające z nieprawidłowych pozycji podczas np. długotrwałego siedzenia, stania, niewłaściwego podnoszenia obciążenia i innych ruchów wykonywanych codziennie.
Fizykoterapia stosowana jest głównie na początku terapii bo ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niestety fizykoterapia nie likwiduje przyczyn bólu czyli dyskopatii. Najlepsze efekty daje terapia manualna oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Ćwiczenia nie powinny nasilać dolegliwości, jeśli po treningu czuje się Pani gorzej to znaczy, że trzeba je zmienić.
Pozdrawiam
Tomasz Chomiuk

Ekspert w dziedzinie fizjoterapii i regeneracji, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego. Odbył kurs ortopedycznej terapii manualnej metodą Kaltenborna, terapii manualnej Plaatsmana i Medycznego Treningu Funkcjonalnego. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fizjoterapeuta Polskiej Misji Olimpijskiej podczas EYOF 2015.
0

Bolesność często jest nie do uniknięcia przy powrocie do sprawności, ale jej poziom powinien być minimalny. Fizjoterapeuta stosuje kompilację wielu technik aby uzyskać efekt. Stosowanie zabiegów wybiórczo może być zupełnie nieskuteczne. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy