Stwierdzona dyskopatia szyjna i lędźwiowa

Witam. Mam stwierdzoną dyskopatię szyjną i lędźwiową. Co jest najskuteczniejsze w moim przypadku:ćwiczenia, masaż, fizykoterapia?Zaczęłam ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty od 01.08, boli mnie szyja. Co może być przyczyną? Czy może to ,że wcześniej nie ćwiczyłam, czy może nieodpowiednie ćwiczenia. Czy powinnam przerwać te ćwiczenia, czy zmniejszyć intensywność?I czy masaż jest naprawdę skuteczny?

Najczęściej przyczyną dyskopatii są wieloletnie przeciążenia w obrębie kręgosłupa wynikające z nieprawidłowych pozycji podczas np. długotrwałego siedzenia, stania, niewłaściwego podnoszenia obciążenia i innych ruchów wykonywanych codziennie.
Fizykoterapia stosowana jest głównie na początku terapii bo ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niestety fizykoterapia nie likwiduje przyczyn bólu czyli dyskopatii. Najlepsze efekty daje terapia manualna oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Ćwiczenia nie powinny nasilać dolegliwości, jeśli po treningu czuje się Pani gorzej to znaczy, że trzeba je zmienić.
Pozdrawiam
Tomasz Chomiuk

Bolesność często jest nie do uniknięcia przy powrocie do sprawności, ale jej poziom powinien być minimalny. Fizjoterapeuta stosuje kompilację wielu technik aby uzyskać efekt. Stosowanie zabiegów wybiórczo może być zupełnie nieskuteczne. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki