Suplementacja kreatyną przy treningach na siłowni

Mam 32 lata. Od ponad 4 lat ćwiczę na siłowni -mam dość intensywne treningi często ćwiczę wieczorami po pracy.Chciałbym zapytać o suplementację kreatyną ,ponieważ stosowałem ją wcześniej i wszystko było w porządku wyniki badań również. Jednak coraz częściej pisze się o mutagennym i rakotwórczym działaniu preparatów kreatynowych na organizm.Czy można bezpiecznie stosować ten suplement ? Jeżeli tak to w jakich dawkach ?

Dzień dobry,
Badania wykazują faktyczne efekty kreatyny, jednak jest kilka "ale".

Po pierwsze badania prowadzone w różnych grupach wiekowych pokazują, że korzyści z suplementacji kreatyny osiągają przede wszystkim sportowcy wyczynowi i to też nie wszyscy. W grupie osób ćwiczących amatorsko wygląda to podobnie, a nawet gorzej.

Kolejna kwestia to dawka. Większość badań wskazuje, że dawka dzienna między 3g a 4g całkowicie wystarcza do zaobserwowania korzyści. Stosowanie wyższych dawek daje te same efekty. Jest to mało popularne stwierdzenie, bo zwykle wygrywa filozofia "im więcej, tym lepiej", ale w świetle badań na ten temat, nie ma wątpliwości. To też dobra wiadomość z punktu widzenia ekonomicznego - suplement starczy na znaczniedłużej! ;)

W sprawie potencjalnej karcynogenności rozważać należy konkretne suplementy i ich skład.

Podsumowując, jeśli ma Pan potrzebę stosowania kreatyny, sama w sobie nie powinna zaszkodzić. Wystarczy mała dawka. Efekt nie jest gwarantowany.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać ewentualne wątpliwości. Polecam się w kwestii innych pytań na temat diety i suplementacji w sporcie.

Pozdrawiam serdecznie,
Marek Aleksander Przondo,
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://Facebook.com/dietetycznyguru/