Swędząca wysypka a stosowanie Clemastin

Dzień dobry, mam na imie Ewa i mam 48 lat. Mój problem  z którym się borykam od czerwca to swędząca wysypka, w tej chwili są to pojedyncze krostki po leczeniu clemastin i telfast oraz maścią enkortolonową. Testy na plecach wyszły ujemne świąd nie jest uzaleźniony od temperatury swędzi cały czas tak samo od czerwca. Nikt z kim się zetknęłam nie skarźy się na świąd rodzina znajomi nic nie mają dermatolog kazała się wystartować infektoscab po trzech dniach dalej mi wychodzi. Co jam z tym zrobić piore i prasuje wszystko przed użyciem czy to możliwe żebym miała świerzb skoro nikt się do tej pory nie zaraził?

Aleksander Ropielewski

Objawy raczej nie sugerują świerzbu, jednak więcej mógłbym powiedziec po ocenie stanu miejscowego. Warto się zastanowić czy nie jest to reakcja alergiczna na nowe ubrania, meble, środki higieniczne lub alergia kontaktowa.

Magdalena Mroczek

Witam,

Objawy nie wydają się być typowe dla świerzbu. Infectoscab jest to maść stosowana w leczeniu świerzbu. Substancją czynną jest permetryna. Bardzo ważne jest prawidłowe stosowanie maści. W przypadku dorosłych krem należy nakładać równomiernie na całe ciało, w tym na przednią powierzchnię szyi, kark, dłonie oraz powierzchnię podeszwową stóp. Na głowę i twarz nie trzeba nakładać kremu, chyba że tam też wystąpią zmiany spowodowane świerzbem. Szczególnie dobrze należy rozsmarować krem między palcami, na nadgarstkach, w okolicach pośladków i ud. Najlepiej, żeby krem zaaplikować na noc, bo musi być na skórze przez minimum 8 godzin. W tym czasie pacjent nie powinien się myć. Dotyczy to także rąk. Jeśli zostaną one umyte, to krem należy nałożyć ponownie. Leczenie, jeśli zostało poprawnie przeprowadzone, powinno być skuteczne już za pierwszym razem. Zmiany mogą utrzymywać sie na skórze nawet 3-4 tyg po skończeniu leczenia.
Świerzb jest właściwie chorobą wszystkich domowników. Trzeba wymienić pościel, ubrania i bieliznę. Należy wyprać je w temperaturze powyżej 50 st Celcjusza lub przechowywać przynajmniej przez 2 godziny w szczelnie zamkniętych workach.

Pani nie ma objawów typowych dla świerzbu. Ważne jest też przeprowadzenie wywiadu, w jakich okolicznościach pojawiła się wysypka, gdzie jest umiejscowiona etc. Clemastin to środek stosowany w leczeniu alergii, bloker receptorów histaminowych. W Pani przypadku objawy bardziej sugerują reakcję kontaktową. Być może warto zastanowić się nad użyciem innych leków łagodzących objawy. Można też zastanowić się jakie czynniki środowiskowe mogą wywoływać tego typu reakcję i np. zmienić proszek do prania. W każdym razie należy zgłosić się do dermatologa, on musi obejrzeć zmianę przed zleceniem odpowiedniego leczenia.