Tabletka wzięta w drugi dzień okresu a przerwa 7 dni. Jak ją liczyć?

Witam. Miałam zgłosić się do Pani ginekolog, gdy dostane okres. Dostałam w czwartek, więc poszłam, ale niestety już Pani nie było. Dostałam receptę na drugi dzień (2 dzień miesiączki). Zaczęłam brać tabletki o godz 18.00. Czy okres powinien się wstrzymać? Przez noc nie było plamienia ani krwawienia jednak na drugi dzień pojawiła się krew (całkiem dużo). Dzisiaj (sobota) troszkę plamiłam na brązowo, czy to normalne? I jeszcze jedno: po wzięciu ostatniej tabletki, a będzie to 17 listopad mam zrobić 7 dni przerwy, tak? Następne opakowanie rozpocząć dnia 24 czy 25 listopada? Ginekolog mówiła, że powinna się w tych 7 dniach pojawić miesiączka. Co jeśli jej nie będzie? Normalnie zacząć brać drugie opakowanie? A jeśli pojawi się np. w piątym czy szóstym dniu bez tabletki (a mój okres trwa zazwyczaj 6 dni) to też wziąć tabletkę 24 czy 25 listopada?   Proszę o odpowiedź. PS. To moje pierwsze tabletki. Mam 18 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witaj!
Na wstępie zaznaczę, że skoro wzięłaś pierwszą tabletkę drugiego dnia cyklu, musisz pamiętać, że przez pierwsze 7 dni ich brania musisz stosować dodatkowe formy zabezpieczeń.

Jeśli chodzi o 7dniową przerwę, to niezależnie w którym dniu po odstawieniu tabletek dostaniesz okres, kolejne opakowanie zacznij 25 listopada. (Policz sobie raz jeszcze sama na kalendarzu, byś wiedziała na przyszłość, jak działa ta zasada). Jeśli nowe opakowanie pokryje Ci się z miesiączką, nic się nie martw, tak może być. Ważne, by przestrzegać zasady 21(tabletek): 7(dni przerwy).

Radziłabym przeczytać dokładnie ulotkę załączoną do tabletek, tam masz wszystko dokładnie opisane.

Pozdrawiam.