Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tolerancja wysiłku fizycznego

Witam, mam problem z "tolerancja" wysiłku fizycznego, z jednej strony bardzo bym chciał pograć w piłkę, jeździć na rowerze ale czuje lęk przed wysiłkiem - czy nic mi się nie stanie- i analizuje czarne scenariusze. Jak już się przełamie i zaczynam grać, ćwiczyć to wszystko jest ok natomiast po zakończeniu czuje ogromne napięcie w środku, ucisk/ciągniecie w brzuchu, natychmiast sprawdzam puls (chwile po wysiłku 110-120), bóle w rożnych częściach ciała. EKG, Echo, morfologia, cukier OK.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Czemu nie możemy schudnąć?

Mordercze treningi, rygorystyczna dieta, a waga ani drgnie? Wiele osób ma problem ze schudnięciem. Obejrzyj film i dowiedz się, co może być tego przyczyną.

Wydaje mi się, iż nie jest to problem z "tolerancją" wysiłku fizycznego, a z mentalnym podejściem do niego. Bowiem - z tego, co rozumiem - nie chodzi Panu o jakiś brak kondycji fizycznej, a właśnie o różnego rodzaju lęki związane z aktywnością.
Jako że pisze Pan o "czarnych scenariuszach, lęku przed wysiłkiem, napięciu - polecam zgłosić się na konsultacje do psychologa. Najlepiej będzie jeżeli specjalista ten będzie pracował w nurcie poznawczo-behawioralnym, gdyż właśnie w tym nurcie analizuje się "czarne scenariusze", sposób myślenia, a także jest w nim wiele bardzo skutecznych technik niwelujących lęk. Pana symptomy wskazują na jakiegoś rodzaju tendencje lękowe (może i nerwicowe - tego nie wiem i powiedzieć nie mogę na podstawie tak krótkiego opisu) i jak najszybsze zabranie się za nie i pozbycie się ich pozwoli Panu na swobodne, satysfakcjonujące podejmowanie aktywności (nie tylko sportowej). Jeżeli zlekceważy Pan swoje problemy w tym stadium, może się ono przekształcić w trudniejsze zaburzenia na tle psychicznym, np. fobie, lęk paniczny itd. Zatem szczerze polecam spotkanie z psychologiem, który skutecznie pomoże Panu pozbyć się swoich lęków. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy