Torbiel na śledzionie u kobiety

D47 to oznaczenie ktore ostatno dziewczyna dostala przy badaniu u chirurga gastroentrologi. A mianowicie ma cos na ksztalt torbiela na sledzionie w rozmiarach 65mm .jakie moga byc rokowania. Dostala takrze skierowanie do hematologa by on swoja opinie wystawil co robic.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowny Panie,
Torbiel śledziony wielkości 6,5 cm jest stanem niebezpiecznym. Lokalizacja w centrum śledziony mniej niebezpieczna, natomiast obwodowo (przy jej torebce) często - zagrażająca życiu. Nawet przy niewielkim urazie tej okolicy, może dojść do jej pęknięcia i potężnego krwotoku do jamy brzusznej.
Dlatego - zależnie od lokalizacji stosuje albo: się prewencyjny zabieg operacyjny (usunięcie całej śledziony) lub rzadziej obserwacje z okresowym USG.
Osobiście uważam, że dla Pana bezpieczeństwa, powinien Pan zostać zakwalifikowany do leczenia operacyjnego.
Pozdrawiam, dr n. med. Wojciech Kawiorski, specjalista Chirurg

Potrzebny jest cały wywiad oraz badanie kliniczne z wynikami badań laboratoryjnych. Trzeba poczekać na konsultację hematologicznąi dopiero wtedy decyzja odnośnie leczenia.