Trening na siłowni i dzienne zapotrzebowanie na kalorie

Dzień dobry. Aktualnie ważę 93 kg przy wzroście 183cm. Generalnie przytyłem przez śmieciowe jedzenie. Jednak, w momentach kiedy nie jem śmieci kcal przyjmuję zdecydowanie mniej (około 1600!). Ostatnio chodzę na siłownie, bieżnia+rower, słodyczy i fastfood wystrzegam się jak mogę i właśnie wychodzi mi tak ok. 1600 kcal. Żeby było ciekawiej jeśli chodzi o sytość i uczucie pełności to mi w zupełności wystarcza. Jem 3 większe bądź 5 mniejszych posiłków. Czy to jest ok? Jak to zmienić ewentualnie?

Witam serdecznie,

Obecnie jada Pan zbyt mało. Kaloryczność 1600 nie pokrywa nawet Pana podstawowej przemiany materii. Powinien Pan lepiej zbilansować swoją dietę. Jeżeli nadal będzie Pan przyjmował tak mało kcal i na dodatek ćwiczył to organizm może przejść w ,,stan oszczędzania'' i zacznie robić zapasy, rezerwę (w postaci tkanki tłuszczowej) przed obawą utraty cennych składników odżywczych. Dieta powinna byc dostosowana do Pana dziennego zapotrzebowania energetycznego, które w tym momencie ciężko jest mi obliczyć ponieważ nie podaje Pan informacji na temat intensywności i częstotliwości ćwiczeń oraz stylu życia. Powinien Pan zadbać o regularność posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pana potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną ważne aby była systematyczna.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Jeżeli chodzi o dietę redukcyjną 1600 kcal to niewiele, ale jeżeli Pan sie najada i ma siłę ćwiczyć to w porządku. Powinien Pan jeść 5 posiłków : 3 głowne i 2 poboczne ( uzupełniające ), przydał by się równiez posiłek potreningowy. Pozdrawiam

Witam. Jeżeli chodzi o to czy 1600kcal jest w porządku to jeżeli Pan przy takim żywieniu utrzymuje stałą masę ciała to widocznie do takiego poziomu obniżył się Pana metabolizm. Jednakże, aby to dokładnie sprawdzić należałoby zrobić rejestr żywienia zarówno w dni nietreningowe jak i treningowe, a najlepiej zgłosić się do specjalisty, który ułoży program żywieniowy uwzględniając dni treningowe.