Ubytek górnej części pola widzenia

W sierpniu zeszlego roku bylam na konsultacji okulistycznej gdyz zauwazylam ubytek gornej czesci pola widzenia.Pani dr po wykonaniu badania dna oka stwierdzila,ze na siatkowce sa obecne blizny pozapalne.Od niedawna wydaje mi sie ,ze ten stan sie pogarsza tzn tak jakby pole widzenia ( gorna czesc) troche sie zaweza.Niewiem czy to tylko moje zludzenie,gdyz zaczelam znowy zwracac wieksza uwage na wzrok.Dodam jeszcze ,ze jestem w 16 tyg ciazy.Czy taks blina moze zawezac pole widzenia? Mam astygmatyz

Lek. Tomasz Budlewski

prosze koniecznie ponownie udać sie dolekarza okulisty, po badaniu bedzie mozna cos wiecej powiedzieć.

 Lek. Tomasz Budlewski

Dzień dobry, blizny pozapalne mogą zawężać pole widzenia, gdyż siatkówka w tym miejscu jest nieczynna. Konieczne jest wykonanie badania pola widzenia, żeby móc monitorować ewentualny postęp tych zmian. Ważne jest też badanie dna oka, jeśli zauważa Pani powiększanie się obszaru zawężenia.
W przypadku stwierdzenia ponownej aktywności zapalenia konieczne jest leczenie przez lekarza chorób zakaźnych. Należy pamiętać, że zakażenia np. toksoplazmozą mogą dotyczyć także dziecka kobiety ciężarnej. Pozdrawiam Józef Kałużny