Uczucie duszności i ataki paniki

Nigdy nie mialam problemow z sercem bo od dziecinstwa uprawialam lekkoatletyke okolo 10 lat . 2 lata temu zachorowalam na nerwice lekowa i od tamtej pory czesto mam dziwne wrazenie w klatce jakby przeskoki , nieraz serce mi bije za szybko bez powodu . Mialam robione ekg 3 razy i morfologie ale nic nie wykazalo . Nigdy nie zemdlalam ani nie bylo mi slabo . Nie mam zadyszek . Ale czesto mam uczucie dusznosci i ogromna panika . Czy przyczyna jest nerwica , czy mam cos z sercem ?

Jeżeli kardiolog nie stwierdził u Pani przyczyn fizycznych, to prawdopodobnie objawy te związane są z zaburzeniami lękowymi. Dobrze radzi sobie z nimi terapia poznawczo-behawioralna. Zachęcam Panią, aby poszukać w okolicy terapeuty, który pracuje w tym podejściu.

Jeśli badania diagnostyczne wykluczyły przyczynę medyczną, warto aby Pan się udał na konsultację do psychoterapeuty.
Zaburzenia lękowe często mają objawy fizyczne np. ucisk w klatce piersiowej, poczucie duszenia się, niemożność złapania oddechu etc. Skuteczną metodą leczenia w takim przypadku jest psychoterapia indywidualna lub grupowa.