Uczucie kołysania przed zaśnięciem

Od jakiegoś czasu gdy kładę się spać, leże w łóżku albo w innych przypadkach, mam dziwne uczucie. Jak zamykam oczy czuję jakbym kręciła się, traciła poziom najpierw przechylała się w lewo później w prawo, jakby ktoś ruszał mną, a przecież cały czas np. leżę i się nie ruszam. Czuję później się tak nieswojo, czasem jakby mi miała głowa pęknąć. Czy może to oznaczać, że mam jakieś głębsze problemy neurologiczne? Warto zgłosić się z tym do lekarza? A jak zrobią mi badania i nic nie wykryją?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Sen nie jest procesem jednorodnym, co oznacza, że podczas snu przechodzimy przez szereg faz snu. Podczas czuwania zapis EEG rejestruje obecność fal beta. Gdy kładziemy się spać (zamykamy oczy), rytm beta stopniowo zanika, ustępując miejsca rytmowi alfa, który jest wykorzystywany w technikach szybkiego uczenia się. Ten stan nazywamy fazą 0 (drzemką) - stadium występujące tuż przed zaśnięciem, które charakteryzuje się ogólnym relaksem, odprężeniem. Wielu ludziom w tej fazie towarzyszy uczucie opadania, kołysania, wznoszenia się i szarpnięcia.