Dziwne uczucia przed snem

Mam 17 lat. Od dłuższego czasu mam pewien problem ze snem. Przez większość dnie odczuwam dużą senność, ciągle ziewam, czasem nie mam siły ani ochoty z nikim gadać, po prostu siadam na przerwach w szkole w jakimś kącie i chociaż na trochę zamykam oczy (nie zasypiam). Teraz zdarza mi się to rzadziej, ale jeszcze rok temu straciłam przez to kontakt z klasą, ciągle byłam apatyczna i oderwana od rzeczywistości. Nie pogarszało to koncentracji, wciąż bez wysiłku zdobywałam dobre oceny. Nigdy nie zarywałam nocy na naukę. Pomimo tego, że w dzień jestem senna, popołudniu i wieczorem to całkiem mija, mam wtedy więcej energii i ochoty na wszystko.

Tuż przed snem pojawia się kolejny problem - nagle robi mi się niedobrze. To dziwne, bo próbowałam np. nie jeść kolacji lub jeść późno, zmieniać sobie dietę i wygląda na to, że jedzenie nie ma na to żadnego wpływu. Po prostu np. leżę sobie i czytam książkę, albo słucham muzyki i jest wszystko ok, decyduję się iść już spać i nagle mam wrażenie, że zaraz zwymiotuję. Często kończy się na tym, że biorę krople żołądkowe (wtedy jest często lepiej, ale może dlatego, że wierzę, że mi pomogą) albo leżę i czytam, aż zmęczę się tak, że już nie będę dała rady rozróżniać liter i wtedy jakoś zasypiam. Jak się czymś zajmę, to się dobrze czuję, aż do momentu gdy będę chciała zasnąć. Kiedy już zasnę śpię dobrze i spokojnie całą noc. Co prawda nie zdarza mi się to codziennie, ale nadal dość często (czasem kilka razy w tygodniu) i jest bardzo uciążliwe. Dodam, że nie mam koszmarów sennych ani żadnych lęków. Czemu nie mogę normalnie zasypiać?

Witam serdecznie,

Aby dokładnie zdiagnozować problem ze snem, potrzebne byłyby przede wszystkim informacje o tym, ile godzin dziennie sypiasz, o której godzinie kładziesz się spać i wstajesz, czy sypiasz o tych samych porach w weekendy i w ciągu tygodnia.
Najczęstszą przyczyną nadmiernej senności jest niedobór snu.
Nudności odczuwane po położeniu się do łóżka mogą być spowodowane chorobą refluksową przełyku- polecam Ci wizytę u lekarza rodzinnego, który może skierować Cię na dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne.
Jeśli czytanie książek pomaga Ci w zaśnięciu i umożliwia odwrócenie uwagi od nieprzyjemnych bodźców, to jest to całkiem dobra strategia, którą możesz stosować. Polecam Ci również inne sposoby, jak np. relaksację.
Informacje na temat treningu relaksacyjnego możesz znaleźć np. na stronie: http://www.relaksacja.pl/do_pobrania_za_darmo.html

Z pozdrowieniami