Uczucie odrealnienia pomimo odstawienia alkoholu

Witam mam 22 lata spozywałem alkohol przez 4 lata od 17 roku zycia 4-6 piw codziennie,nie pije 8 miesiecy nic,a ciagle czuje sie jak pijany(odrealniony,jakbym był ciagle na fazie) TK GLOWY I EEG NIC NIE WYKRYLO INNE BADANIA TEZ OK.Czy mozliwe ze to nie wina alkoholu tylko zaburzen psychicznych ktore nie maja nic wspolego z alkoholem?

Witam, w jednej butelce piwa znajduje się 25 gram czystego spirytusu, więc przez 4 lata spożył Pan ogromne ilości spirytusu i jest Pan uzależniony. W tej chwili 8 miesięcy nie picia nie wystarczy aby Pana mózg wrócił do normalności, ponieważ był przyzwyczajony do dużej ilości alkoholu i zachowań po alkoholu. Więc to trwa i czuje się Pan nadal pijany tzn. odrealniony. Aby z tego wyjść należy przestać pić w ogóle, ponieważ najdrobniejsza dawka alkoholu np. w dezodorancie, leku, syropie może powodować powrót do upojenia alkoholowego.
Gratuluję, że przestał Pan pić i 8 m-cy nie pije. Proszę wytrwać.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl

Dzień dobry,

Tak, jest to możliwe.
I być może, że poprzez codzienne picie nie odczuwał Pan istniejącego wcześniej objawu bądź błędnie przypisywał jego przyczynę (alkohol).
Nie mniej jednak wymaga Pan konsultacji u lekarza psychiatry i podjęcia stosownego leczenia (psychoterapia i/lub farmakoterapia).

Szczerze mówiąc to na Pana pytanie można odpowiedzieć: i tak i nie.
Może to być objaw po odstawieniu alkoholu - zmiany w mózgu jakie zaszły w trakcie 4 lat picia dzień w dzień na pewno są ogromne (tym bardziej biorąc pod uwagę wiek, w którym Pan pił - wiek, kiedy nadal komórki mózgowe się budują). I w związku z tym odrealnienie jest bardziej powrotem do rzeczywistości - nierealnym było to, co czuł Pan będąc cały czas "na fazie", a teraz przyzwyczaja się Pan do rzeczywistości takiej, jaką ona jest bez zamroczenia alkoholem.
Z drugiej strony mozliwe, że pojawiło się w międzyczasie jakieś zaburzenie, którego Pan nie spostrzegł, zbagatelizował, lub uznał za objaw działania alkoholu.
Jednoznaczną odpowiedź dostanie Pan jedynie po osobistym kontakcie z psychologiem i//lub psychiatrą po dokonaniu wstępnych badań, przeprowadzeniu wywiadu klinicznego. Dopiero na tej podstawie będzie Pan mógł otrzymać trafną diagnozę i ewentualny plan leczenia. Pozdrawiam.