Uczucie stresu u maturzystki

Jestem w klasie maturalnej i powoli zzera mnie stres.. nie chce mi sie uczyc, choc mam bardzo wielkie ambicje. Nie chce mi sie chodzic do szkoly i jutro pewnie nie pojde. Nie umiem skupic sie na lekcjach, nic do mnie nie dociera.. Boli mnie strasznie głowa, bierze mnie na wymioty ..juz sama nie wiem co mi jest. Z drugiej strony to tez chodzi o to,ze nie moge sobie nikogo znalezc, bo kazdy chlopak ktorego spotkam nie chce byc w stalym zwiazku i urywa kontakt. Nie chce mi sie zyc. Julita

Warto skonsultować się z psychologiem. Różne objawy mogą być sygnałem kryzysu w procesie dojrzewania, budowania tożsamości, ale także mogą sygnalizować inne zaburzenia. Diagnoza i podjęcie psychoterapii pomoże zebrać siły i pracować nad sobą w procesie rozwoju.

Julito,

stres jest dobry, dopóki motywuje nas do działania i nie wpływa na zdrowie fizyczne. Jeżeli nie pozwala nam na nie i odbija się na naszym zdrowiu, wówczas warto skontaktować się z psychologiem celem nauczenia się metod radzenia sobie z nim. Zwłaszcza, jeżeli za brakiem tej umiejętności idą zaległości w szkole i trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Warto też popracować nad przekonaniami dotyczącymi sytuacji trudnych, aby lepiej sobie z nimi radzić. Z tym też pomaga psycholog.

Martwi mnie zakończenie Twojej wiadomości. Mam przypuszczenie, że stres przed maturą jest tylko częścią większej ilości problemów w związku z tym nie wiadomo, czy przepracowanie innego z nich nie wpłynie na zakończenie się pozostałych.

Polecam Ci zgłosić się do psychologa szkolnego. Zawsze też polecam kontakt z bliskimi i przyjaciółmi, którzy mogą być dla nas niezastąpionym źródłem wsparcia :)

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org