Ugryzienie przez kleszcza w ciąży a ryzyko zarażenia płodu boreliozą

Witam! Jestem w 6 tygodniu ciąży. 2 tyg temu ugryzł mnie kleszcz i był wczepiony w skórę ok. 3 doby. Przypadkiem dotknęłam tego miejsca i sam odpadł opity krwią. Natychmiast zdałam sobie sprawę z zagrożenia. Udałam się po 3 dniach do lekarza do szpitala zakaźnego. Zalecono mi oczekiwanie na wynik przeciwciał IGM lub prewencyjne włączenie antybiotyku Duomox. Wstrzymałam się aż do 8. dnia od ugryzienia, kiedy to zaczęłam odczuwać drętwienie kończyn głównie górnych. pojawiło się mocne mrowienie w prawej ręce do tego stopnia, że nie mogłam rozprostować palców. Ponadto zaczęło być mi zimno, miałam dreszcze. Bardzo mnie ten fakt zaniepokoił. Po kilku dniach zażywania antybiotyku objawy zaczęły ustępować, jednak cały czas odczuwam delikatne drętwienie (dziś mija tydzień antybiotykoterapii). Lekarz zalecił mi jeszcze branie duomoxu przez trzy kolejne tygodnie, a następnie wykonanie przeciwciał i testu Western bloot. jestem załamana i odchodzę od zmysłów. Martwię się o dziecko, które jest zagrożone antybiotykiem i chorobą oraz sobą. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie mogę przyjąć tetracykliny w ciąży, która pewnie lepiej pomogłaby mi zwalczyć chorobę zanim krętki borelii przedostaną się do całego organizmu. Boję się, że po zakończeniu leczenia amoksycykliną choroba za jakiś czas wróci i będzie postępować a wtedy ani ja, ani dziecko nie będzie zdrowe. Ponadto przeczytałam, że dziecko może dziedziczyć tę chorobę i może ona negatywnie wpłynąć na płód. Proszę o informacje rzetelne dotyczące tej choroby, a konkretnie mojego przypadku. Pozdrawiam, Karolina

Witam! Amoksycylina jest równoważnym w stosunku do doksycycliny antybiotykiem I rzutu w leczeniu wczesnej fazy boreliozy. Objawy przez Panią opisane w kontekście ugryzienia przez kleszcza sugerują wysokie prawdopodobieństwo, ale nie są pewnymi objawami boreliozy, jak np. rumień wędrujący. W Pani stanie jednak tym jest ważniejsze, że szybko włączono antybiotyk - z uwagi na szybkie zastosowanie antybiotykoterapii ryzyko dla płodu jest niewielkie. Pozdrawiam