Uporczywy ból głowy

Dzień dobry, mam lat 23, jestem kobietą. Od 2 lutego miałam takie coś, że bolało mnie w klatce piersiowej. Usiadłam sobie na fotelu, nagle zaczęło mi się robić gorąco i czułam, jak mi ciśnienie rośnie. Później wykręciło mi palce i mowę. Pogotowie przyjechało, stwierzdziło, że to nerwica, EKG wyszło OK. Miałam robione następujące badania: tarczyca - OK wyszła, brak magnezu, jedynie później doszło, że zaczęła mnie głowa boleć. To nie jest normalny ból głowy, że wezmę tabletkę i przejdzie. Raz w nocy wstałam i od razu upadłam. Przez 10 sekund nie mogłam wstać.

Poszłam do neurologa prywatnie, badał mnie. Stwierdził, że wszystko jest dobrze. Poszłam do okulisty - stwierdził ostrą migrenę. Później znowu poszłam do neurologa, stwierdził, że nerwica. Wzięłam sobie skierowanie do szpitala i miałam robione badania: EKG - OK, Holter - OK, EEG głowy wyszło prawidłowo. Około 2 tygodnie temu poszłam prywatnie. Zrobiłam echo serca, wyszło dobrze, ale cały czas mnie męczy ta głowa. Mam zawroty, łupie mnie dziwnie w głowie, jakieś takie pukanie mam, boli mnie z przodu na środku, z tyłu normalnie cała głowa. Mam nieraz takie wrażenie, jakbym miała za dużo powietrza w głowie lub takie gięcie, np. jakbym wzięła kartkę tekturową i ją gięła, szumy mam w głowie, zawroty, nieraz ciemno przed oczami.

Boję się, że mogę mięc guza mózgu lub jakiegoś tętniaka albo raka. Czy EEG głowy by coś wykazało? Biorę leki od nerwicy - lek uspokajający benzodiazepinowy w tabletkach 2 razy dziennie, krople zawierające barbiturany 3 razy po 15 kropelek i Validol 1 raz, jak mnie kłuje lub jak mam duszności w gardle. Bardzo proszę o pomoc, dziękuję. Agnieszka

Pani Agnieszko!
Opis objawów może wskazywać na psychogenne bóle głowy. Należą one do zaburzeń nerwicowych, związanych ze stresem i pod postacią somatyczną.
Najprawdopodobniej zaś epizod bólu w klatce z drętwieniem palców i w okolicy ust mógł być objawem napadu lęku. Napad lęku może wystąpić bez związku z sytuacją stresową, samoistnie. W napadzie lęku na pierwszy plan wysuwają się objawy somatyczne: duszność, uczucie fal zimna i gorąca, przyspieszony oddech może powodować objawy mrowienia i drętwienia kończyn i warg.
W przypadku uporczywych bólów głowy, poza badaniem neurologicznym i EEG, należałoby wykonać badanie tomografii komputerowej mózgu.
Jeśli wykonane badania wykluczą przyczynę somatyczną, powinna Pani udać się na konsultację do lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty.
Przyjmuje Pani obecnie dość duże dawki leków uspokajających, które nie działają na przyczynę Pani dolegliwości. Benzodiazepiny krótko działające oraz barbiturany mają duży potencjał uzależniający, dlatego ich stosowanie powinno być ograniczone do 4-6 tygodni. Po upływie tego czasu należy zmniejszyć stopniowo dawkę leku - w ciągu 2-3 tygodni, a następnie: całkowicie odstawić. Valerin jest lekiem bezpiecznym pod względem potencjału uzależniającego, więc może go Pani dalej stosować.
Byłoby dla Pani z korzyścią, gdyby odstawianie leków uspokajajacych odbywało się pod kontrolą psychiatry. W bólach o podłożu psychogennym bywają pomocne leki przeciwdepresyjne. Bóle głowy mogą być dominującym objawem depresji, mówimy wówczas o tzw. depresji maskowanej.