Ustępowanie objawów depresji

Dzień dobry. Cierpię z powodu depresji, która zaczęła się gdy byłam w ciąży. Objawy (okropna bezsenność, niechęć do życia, poczucie beznadziei) trwały przeszło pół roku zanim przepisano mi leki przeciwdepresyjne. W tej chwili biorę leki (kombinacja dwóch leków przeciwdepresyjnych) regularnie, w ustalonej przez lekarza dawce, od trzech miesięcy.

Wszędzie napisane jest, że na poprawę trzeba czekać 4-6 tygodni. U mnie pewna poprawa już nastąpiła (coraz więcej nocy przesypiam i mam dzięki temu energię do działania). Jednakże mój stan - choć trochę lepszy - nie jest jeszcze taki jak przed chorobą. Stąd też moje pytanie: jak długo trwa zazwyczaj leczenie zanim stan unormuje się zupełnie? Jak wygląda i jak rozkłada się w czasie ustępowanie objawów? Pytam, gdyż nie wiem, czego mam spodziewać się po leczeniu.

Za każdym razem, gdy pojawia się znów bezsenna noc, ja się denerwuję, bo nie wiem, czy 3 miesiące brania leków to już czas, gdy objawy choroby powinny ustąpić całkowicie. Chciałabym nabrać realistycznych oczekiwań dotyczących leczenia, to być może pomogłoby mi się nie denerwować. Dziękuję za informacje.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Szacuje się, że stosując wyłącznie leki przeciwdepresyjne, poprawę uzyskuje ok. 60-70% pacjentów. Jako kryterium poprawy przyjmuje się w badaniach zmniejszenie o połowę liczby punktów w skali oceniającej nasilenie depresji (Skala Depresji Hamiltona). Powrót do w pełni przedchorobowego funkcjonowania dotyczy ok. 20-30% chorych. Wykazano jednak, że ok. 60%, u których nie uzyskano zadowalającej poprawy istnieją możliwości zwiększenia skuteczności leczenia.

Przede wszystkim należy oszacować, jakie czynniki mogą odpowiadać za nieefektywność leczenia. Należy do nich: współwystępowanie innych zaburzeń psychicznych (lękowych, dystymii, zaburzeń osobowości), metabolizmu leku, interakcji z innymi lekami, czynnikami psychospołecznymi (konflikty w związku małżeńskim, zła sytuacja finansowa).

Istotny jest dobór właściwego leku dla danego pacjenta (np. czy jest to depresja z zahamowaniem, czy cechami niepokoju i lęku), wysokość dawki, typ leczenia (za prof. Pużyńskim). Jeśli obecna kuracja trwa 3 miesiące, powinna przynosić satysfakcjonujący rezultat. Jeśli ocenia Pani efekt leczenia jako niepełny, to wspólnie z lekarzem prowadzącym może Pani zastanowić się, jakie mogą być tego przyczyny i zastanowić nad możliwościami zwiększenia efektu leczniczego.

Polecam wątek związany z podobnym problemem: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-gdy-leki-nie-skutkuja.

Serdecznie pozdrawiam