Usunięcie tarczycy a tężyczka

Witam, żona miała wyciętą tarczycę 30.06.2015 r. po 3 trzech dniach została wypisana do domu. Następnego dnia po powrocie rano dostała strasznego ataku - zabrała ją karetka do szpitala bródnowskiego - okazało sie, że to tężyczka. Po podaniu wapnia po kilku godzinach te straszne objawy przeszły (skórcze mięśni). Leży już tam parę dni i nie są w stanie jej wyregulować. Mam gorące prośbę o udzielenie informacji co robić, jak sobie z tą chorobą poradzić. Czy wpisać ze szpitala i iść gdzieś prywatnie

Witam Pana,

Wgląda na to, że podczas zabiegu usunięcia tarczycy usunięto jej przy okazji przytarczyce. Konieczne jest określenie stężenia parathormonu we krwi, który biorąc pod uwagę objawy tężyczki jest bardzo niski. Pooperacyjną niedoczynność tarczycy leczy się suplementując preparaty wapnia oraz wit D. Niestety takie leczenie zwykle tra do końca życia. Możliwe, że doszło do przejściowego "ogłuszenia" przytarczyc po zabiegu, w wyniku ich niedokrwienia i objawy ustąpią. Jeśli jednak stężenie PTH jest bardzo niskie lub nieoznaczalne, to wygląda na to, że zostały "przy okazji" usunięte z tarczycą...
Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz

Ma Pani pooperacyjna niedoczynność przytarczyc, która wymaga okresowych badań i leczenia dopasowanego do objawów i wyników badań.
Badania wstępne: Krew - wapń, fosforany, potas, magnez, . Dobowa zbiórka moczu na wapń i magnez. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich dawek aktywnego metabolitu wit.D = Alfadiolu ( dawkę ustala Lekarz ) + wapń ( Calperos 1000 2-4xdz. ) + magnez (Magnezin comfort 1-2 x dz. ) Dieta z ograniczeniem fosforanów= bez mleka, serwatki, żółtego sera. Wapń w diecie nie ma znaczenia. Wapń w kroplówce wystarcza na kilka - kilkanaście godzin.
W leczeniu przewlekłym ( doustnym) badania kontrolne co 2-3 miesiące a po ustaleniu dawek leków co 6-12 miesięcy Zakres badań kontrolnych zależny od wyników wstępnych. Zazwyczaj: Krew - wapń, fosforany, potas, Dobowa zbiórka moczu na wapń. Jest szansa, że przytarczyce odrosną w ciągu pierwszego roku. Jeżeli nie, to można ustabilizować metabolizm mineralny i zahamować napady, objawy tężyczki. Nie należy gwałtownie zmieniać leczenia, lepiej dołożyć dodatkową dawkę soli wapnia.
www.doktorsawicki.pl