Usunięcie zatrzymanej ósemki

witam, w piatek miałam usuwaną 8, była ona całkowicie zatrzymana w kości znieczulenie zeszło mi po ok 4 godzinach niestety od tamtej pory nie czuje 4 zębów i polowy dolnej wargi, czuje duży dyskomfort a nawet bol zwiazany z tym i nie wiem co robic i co mi jest ? czy to jakiś paraliż czy uszkodzenie nerwu ? ale to chyba nie czula bym bolu? a mnie boli ta warga bardziej niż kość po dłutowaniu, czy poprostu znieczulenie jeszcze dizala ale minelo juz 48 h

Odpowiedzi udzielam jako lekarz dentysta i na podstawie własnego doświadczenia jako pacjent.Jeżeli ósemka była położona niekorzystnie(np.poziomo) i było konieczne zdejmowanie blaszki kostnej wokół niej to dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się nawet wiele tygodni,mimo prawidłowego gojenia i braku powikłań.Korzystne jest schładzanie okolicy policzka zimnym kompresem ,nie tylko bezpośrednio po zabiegu ale wiele dni po ekstrakcji.Nie należy nagrzewać tego miejsca(np.w solarium,przebywanie na słońcu).Ważna jest antybiotykoterapia , jeżeli jest wskazana przez lekarza w danym przypadku.Jeżeli ból jest bardzo silny ulgę przynoszą leki przeciwbólowe( jeżeli się nie jest na nie uczulonym).Proces gojenia jest zazwyczaj długotrwały w przypadku ekstrakcji ósemek,szczególnie dolnych.Proszę w poniedziałek udać się na kontrolę do gabinetu,gdzie był przeprowadzony zabieg.

Prawdopodobnie utrzymuje się u Pani efekt zniesienia czucia w okolicy operowanej, stąd uczucie odrętwienia.Proszę się nie martwić wszystko wróci do normy w czasie od kilku dni do nawet paru tygodni.Przeprowadzanie tak rozległych zabiegów może skutkować takimi efektami ubocznymi.Jak będzie Pani na kontroli u swojego stomatologa w okresie 7-10 dni, a dolegliwości nie miną,to zostanie wdrożone odpowiednie leczenie farmakologiczne i fizykoterapię.