W jaki sposób lek wpływa na wymienione skutki uboczne?

Po pierwszym miesiącu kuracji Izotekiem, pojawił się u mnie skutek uboczny w postaci spadku libido do 0 oraz obniżenie odczuć seksulanych. Nie jest to związane ze antykoncepcją hormanlą (nie stosuję), nie odczuwam żadnych problemów natury psychicznej (spadek nastroju czy depresja). Skutek uboczny nie został wymieniony w ulotce, jednak wiem, że kiedyś takie info było np w Roaccutanie. Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób lek wpływa na wymienione skutki uboczne i czy i kiedy są odwracalne.

Dzień dobry.

Chciałbym na początku zaznaczyć, że nie jestem lekarzem, tylko psychologiem, dlatego nie potrafię powiedzieć, czy lek ten może wpływać na zaburzenia libido, czy nie.

Moje doświadczenie podpowiada, że wiele leków może wpływać niekorzystnie na naszą seksualność. W takim przypadku - kiedy ktoś zgłasza taki problem i informuje mnie, że przyjmuje w tym samym czasie jakieś leki - zawsze kieruję taką osobę do lekarza. W Pani przypadku sugerowałbym lekarza internistę (tzw. POZ) lub dermatologa. Lekarz będzie wstanie odnieść się do problemu nie tylko na podstawie swojej wiedzy o leku, ale także w oparciu o swoje doświadczenie i wywiad. Być może zdecyduje się, na diagnostykę w innym kierunku.

Jeśli okaże się, że lekarz wykluczy działanie leków, czy inne czynniki biologiczne - zachęcam do wizyty u psychologa, ponieważ bardzo dużo problemów o naturze seksualnej ma swoje źródło w kłopotach w relacji, są wynikiem doświadczanego stresu lub dyskomfortu emocjonalnego.

Pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Dzień Dobry Pani,

Z tym pytaniem zapraszam Panią do kontaktu z lekarzem prowadzącym, który zna Panią i Pani historię i profesjonalnie odpowie na Pani pytanie.

Życzę Pani wszystkiego, co dobre,
Irena Mielnik-Madej