W jaki sposób podać dziecku ten lek, żeby nie obniżyć jego skuteczności?

Dzień dobry. Mam problem z podawaniem leków 3latkowi, tzn pluje i nie chce połknąć(heviran i leki przeciwgorączkowe). Czy mozna te leki podać z mlekiem np. Bebiko. Czy ma to wpływ na działanie i skuteczność leków

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, podawanie leków z jedzeniem jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy informuje nas o tym producent w ulotce. Oznacza to, że istnieją również takie, które należy spożyć na czczo, gdyż spożycie np. z mlekiem mogłoby wiązać się z ograniczeniem skuteczności substancji czynnej.

Heviran można rozpuścić w bardzo niewielkiej ilości wody (ewentualnie w przestygniętym mleku)

i dać go do wypicia dziecku, jednak należy pamiętać, aby nie sporządzać zbyt dużej ilości roztworu, by mieć pewność, że spożyje cały lek.

Substancję przeciwgorączkową w tabletkach warto zastąpić równie skutecznym, a na pewno smaczniejszym syropem np. truskawkowym czy malinowym, który jest chętniej wypijany przez dzieci. Innym sposobem jest zaaplikowanie czopka, można to zrobić np. wtedy, gdy dziecko śpi.

W przypadku, gdy te rozwiązania się nie sprawdzą, należy poszukać w ulotce leku informacji o możliwości przyjmowania go z pokarmem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzice-unikajcie-podawania-homeopatycznych-lekow-dzieciom

https://portal.abczdrowie.pl/nowa-metoda-bezbolesnego-podawania-lekow

https://portal.abczdrowie.pl/jak-szukac-lekow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.