W jaki sposób tabletki regulują cykl?

Witam. Główna przyczyna rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych to zaburzenie hormonalne. Moje cykle zazwyczaj trwały 34 dni. W marcu krwawienie wystąpiło w połowie cyklu, krwawienie było skąpe, miało jasny lub ciemnobrązowy kolor. Zmartwiło mnie to i udałam się do ginekologa, który po badaniu USG stwierdził zaburzenia hormonalne i aby uregulować cykl przepisał tabletki antykoncepcyjne. Mam je brać przez miesiąc, teraz jestem w połowie. Po skończeniu opakowania mam się udać ponownie do lekarza. Nie mam poważnych skutków pobocznych, ale jestem już pewna, że już nie będę chciała przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, nie podoba mi się w jaki sposób działają na mój organizm. Zastanawia mnie to, w jaki sposób tabletki antykoncepcyjne uregulują cykl? (Niektóre kobiety muszą po odstawieniu tabletek odczekać kilka miesięcy, aby miesiączka ponownie była regularna, zjawiła się). Czy miesiączka po odstawieniu tabletek będzie regularna? W jaki sposób odstawienie tabletek wpływa na płodność? Używam tabletki krotko i się zastanawiam, czy po odstawieniu mogę odczuwać jakieś zmiany (tycie, mdłości, trądzik itd.)? Czy zaburzenia hormonalne można leczyć w jakiś inny sposób? Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli Pani cykle były regularne i trwały 34 dni, z pewnością nie cierpi Pani na poważne zaburzenia hormonalne. Przypuszczam, że Pani lekarz zdiagnozował u Pani torbiel czynnościową, powstałą w jajniku w przebiegu cyklu miesięcznego (radzę spytać go, czy tak właśnie było). Stan ten leczy się podając jedno opakowanie tabletek antykoncepcyjnych (estrogenowo-progestagenowych) lub wyczekuje się jeden cykl miesięczny i następnie kontroluje w badaniu USG, czy torbiel uległa wchłonięciu. Po jednym opakowaniu nie powinna Pani mieć dużych problemów z regularnością miesiączek czy tym bardziej z płodnością, ani z trądzikiem. Przy dłuższym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, cykl rzeczywiście często nie od razu powraca do normy.

Pozdrawiam serdecznie!