Witam serdecznie,
by zdiagnozować problem na pewno warto udać się na wizytę u stomatologa (może po prostu do innego niż ten, u którego Pani już była?), w ramach leczenia na NFZ da się również dobrze leczyć i kontrolować stan uzębienia.
Nie wspomniała Pani, czy występują u Pani jakieś choroby ogólne, związane np. z chorobami endokrynologicznymi. Innych przyczyn poszukiwałabym między innymi w niedoborach witamin czy mikro- i makroelementów (czy dieta jest zróżnicowana?). Czy problem dotyczył też zębów mlecznych wcześniej? Czy jest Pani po jakimś długotrwałym leczeniu, bo niektóre leki potrafią negatywnie wpływać na stan zębów.
Czy Pani mama straciła zęby z powodu próchnicy czy choroby przyzębia?
Czy ma Pani jakieś inne objawy? Niekoniecznie związane z jamą ustną, ale na przykład dotyczące łamliwych paznokci, osłabionych włosów, zmianami na skórze?
Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, po oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego, szczotkowanie 2 razy dziennie jest zalecane. Żucie gumy niekoniecznie, jeśli już to maksymalnie przez 10 minut i jednak jak najrzadziej, nie wpływa to zbyt korzystnie na pracę stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni.
Na rynku są obecnie suplementy diety zawierające np. witaminę D, witaminy z grupy B, wapń czy magnez, które pozytywnie wpływają na stan organizmu. Jest np. Dentocal czy Junical Zęby (dla dzieci). Z środków, które można stosować miejscowo, jest np. pasta Tooth Mousse czy Elmex gel.
Pozdrawiam
Tabletek,które zastąpią stomatologa jeszcze nie wymyślono.Wskazana wizyta w gabinecie.
Jest wiele czynników, które mogą wpływać na osłabienie szkliwa, ale genetyczne mają w nich tylko niewielki udział. Najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej – pasta z fluorem, szczotkowanie po KAŻDYM posiłku, nitkowanie i regularne przeglądy. A także ograniczenie podaży cukrów prostych w diecie. Inną przyczyną takiej sytuacji może być hipoplazja szkliwa, czyli jego niedorozwój. Może być spowodowany współistniejącymi chorobami, a także niedoborami witaminowymi we wczesnym dzieciństwie. Stomatolog powinien ją rozpoznać na wizycie. Niestety, nie ma cudownej tabletki na wzmocnienie zębów. Jeżeli zraziła się Pani do obecnego stomatologa, proszę poszukać innego, który zajmie się właściwym leczeniem, porozmawia z Panią na temat leczenia, wyjaśni wątpliwości, a nie będzie traktował Pacjenta „z góry”.
Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób wzmocnić szkliwo? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Jak chronić zęby przed psuciem się? – odpowiada Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy
- Brzydkie i żółte zęby u 12-latki – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Preparaty na wzmocnienie zębów – odpowiada Lek. dent. Anita Mendrek-Białasiewicz
- Jak najlepiej dbać o zęby, kiedy pali się papierosy? – odpowiada Lek. dent. Łukasz Wojszwiłło
- Sposoby na wzmocnienie zębów – odpowiada Roma Wojtewicz
- Czy anemia ma drastyczne skutki na zęby? – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Wpływ na zęby gumy do żucia? – odpowiada Dr n. med. Ewa Czajkowska
- Słabe zęby i nowe ubytki – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Czy można wybielić zęby z popękanym szkliwem? – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
artykuły
Kompleksowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie
Piękny i biały uśmiech to wizytówka każdego czł
Jak skutecznie usuwać osad i kamień nazębny? Podstawy higieny jamy ustnej
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
Higiena jamy ustnej u dzieci - jak prawidłowo czyścić zęby u niemowląt i małych dzieci (0-6 lat) oraz tych nieco starszych?
Dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta, regular