W jakich godzinach najlepiej zrobić test ciążowy?

Dzień dobry, planuje zrobić test ciążowy. Wiem, że powinnam go zrobić z porannego moczu. Problem w tym, że ja dużo pije i oddaje mocz w nocy. Z reguły wstaje o 5 rano, mierze temperature, biorę leki i znów idę spać. Czy powinnam zrobić test o 5 czy dopiero o 7 po wstaniu ? Ile czasu bez oddawania moczu wystarczy by test był wiarygodny ? Czy 11 dpo (potwierdzonej monitoringiem) test może wyjść wiarygodny ? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

test ciążowy powinien zostać wykonany z porannego moczu, który zazwyczaj jest najbardziej stężony. W późniejszej ciąży nie ma to większego znaczenia, bo stężenie beta hCG jest tak duże, że powinno być wykrywalne bez problemu niezależnie od jakości próbki moczu.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

W Pani przypadku należałoby pobrać mocz nocą lub też późnym porankiem, tak by odstęp czasowy został zachowany. Niemniej proszę liczyć się z tym, że wykonanie testu ciążowego kilkanaście dni po owulacji może nie wskazać wiarygodnego wyniku.

Jeżeli zależy Pani na czasie, warto zgłosić się do laboratorium na oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej z krwi – to badanie jest dużo bardziej precyzyjnie i przede wszystkim wiarygodne, nawet po 6-8 dniach od zapłodnienia.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.