Witam serdecznie!
Dziękuję za przesłane pytanie. Bardzo Pani współczuję tak dużych problemów ze zdrowiem, mogę się tylko domyślać, jak trudne może być codzienne funkcjonowanie przy tylu dolegliwościach.
Pani sytuacja zdrowotna jest bardzo skomplikowana i niestety nie jesteśmy w stanie Pani zdiagnozować przez Internet. Powinna Pani jak najszybciej znaleźć się pod opieką dobrych specjalistów – przede wszystkim endokrynologa i ginekologa, a najlepiej lekarza łączącego obie te specjalizacje.
Myślę, że wykonanych badań ma już Pani spory komplet. Na pewno należy wykonać aktualną morfologię krwi z wykluczeniem ewentualnego stanu zapalnego w organizmie (OB, CRP) i anemii (żelazo, ferrytyna) oraz badanie moczu, a także powtórzyć panel badań tarczycowych (TSH, fT3, fT4, przeciwciała antytarczycowe).
Niepokojące są u Pani podwyższone wyniki androgenów (androstendionu, DHEA-S, testosteronu), a także kortyzolu. Hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów płciowych, może być związany ze stwierdzonym u Pani zespołem policystycznych jajników (PCOS), ale (wraz z podwyższonym poziomem kortyzolu) może także świadczyć o zaburzeniach pracy nadnerczy. Niestety, wszystkie te zaburzenia hormonalne (wraz z insulinoopornością) często ze sobą współwystępują, dlatego powinny być leczone całościowo, najlepiej przez ginekologa-endokrynologa.
Teraz kluczowe dla Pani jest znalezienie kompetentnego specjalisty, który pogłębi diagnostykę nadnerczy oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. W międzyczasie proszę wrócić do regularnego przyjmowania metforminy i diety opartej o niski indeks glikemiczny. Nawet, jeśli nie uda się Pani schudnąć, to ustabilizowanie poziomu cukru we krwi bardzo poprawi Pani samopoczucie, tolerancję wysiłku, doda energii.
Przy tego typu zaburzeniach niezwykle ważny jest regularny i zdrowy tryb życia, więc proszę koniecznie zadbać o dobry sen i odpoczynek oraz lekką aktywność fizyczną w miarę możliwości. Na problemy z układem pokarmowym polecam Pani dobrą i długotrwałą probiotykoterapię (najlepiej pod okiem Pani dietetyczki), ponieważ to właśnie zachwianie prawidłowej flory bakteryjnej jelit jest jedną z najczęstszych przyczyn tzw. zespołu jelita drażliwego.
Zachęcam też do lektury artykułów z tej tematyki w naszym serwisie:
• https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos
• https://portal.abczdrowie.pl/hiperandrogenizm
• https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
Życzę Pani, by spotkała Pani na swojej drodze lekarzy, którzy skutecznie Pani pomogą. Dużo zdrowia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy podejrzeniu PCOS wykonać diagnostykę nadnerczy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Stwierdzone PCOS a trądzik i nadmierne owłosienie – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Co oznacza podwyższony kortyzol i wysokie TSH? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy takie TSH oznacza problemy z tarczycą czy raczej moje problemy są związane z PCOS? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co oznaczają te wyniki badań hormonów przy PCOS? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- PCOS a poziom testosteronu – odpowiada Dr n. med. Artur Kowalski
- Wyniki badań hormonalnych, torbiele na jajnikach a planowanie ciąży – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czy PCOS może być skutkiem stresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie trzeba zrobić badania, by stwierdzić zespół policystycznych jajników? – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Jakie badania krwi wykonać, aby potwierdzić PCOS? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
artykuły
Jakie dolegliwości i symptomy mogą świadczyć o PCOS?
Przyczyny PCOS Przyczyną PCOS jest nadmierne wydz
Endokrynolog - kim jest i czym się zajmuje? Jakie choroby leczy endokrynolog?
Endokrynolog jest lekarzem specjalistą, do którego
Nagły wzrost wagi może być objawem choroby. Zobacz, o czym może świadczyć
Tycie bez powodu Jeśli starasz się zdrowo odżywiać