Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Diagnozowanie zaburzeń rozwojowych wykonane w wieku 2 lat przez doświadczonego w tym temacie specjalistę można uznać za wiarygodną. Jednakże w wielu wypadkach diagnozowanie przeciąga się w czasie. Rozpoznawanie tego typu zaburzeń jest dwuetapowe: 1) test opanowanych umiejetności w zależności od wieku i ewentualne opóźnienia 2) ogólna ocena funkcjonowania dziecka w świecie + badania medyczne. Pozdrawiam.

0

Nie, u dwulatka nie można z całą pewnością stwierdzić żadnej z wymienionych przez Panią chorób. Choć pewne wskaźniki dotyczące autyzmu, ZA lub ADHD pojawiają się już w tym wieku, to prawidłowej i pełnej diagnozy można dokonać jedynie u dziecka które ukończyło szósty rok życia. Dodam, że jedynie psychiatrzy są uprawnieni do stawiania tego typu diagnoz

0

Witam
Trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę u dwulatka. Jeżeli jednak dzieje się cokolwiek niepokojącego w rozwoju dziecka, należy jak najprędzej udać się do lekarza,. Może być bardzo wiele przyczyn zaburzeń rozwojowych, np. niedosłuch. Lekarz zdecyduje jakie badania należy przeprowadzić. Wskazana jest też wizyta u neurologa, który sprawdzi pracę mózgu i połączeń nerwowych oraz do psychologa, który wybierze terapię najbardziej optymalną dla rozwoju dziecka. Prawdopodobnie dziecko zostanie skierowane do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej na wczesne wspomaganie rozwoju czyli bezpłatne zajęcia, mające na celu stymulowanie rozwoju psychoruchowego i psychospołecznego dziecka.
Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Diagnoza oparta jest o badanie różnicowe. Biorą w nim udział różni specjaliści: neurolog, psycholog, psychiatra, pedagog, logopeda, inni w zależności od potrzeb. Potrzeba jest opinia z przedszkola czy szkoły oraz szczegółowy wywiad rodzinny. Dobrze jest gdy diagnozuje się jak najwcześniej aby również jak najwcześniej rozpocząć interwencje terapeutyczne. W przypadku ADHD diagnozę stawia się po 6 rż do tego czasu mówi się o podejrzeniu. Nie wyklucza to jednak terapii.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy