Wcześniejszy okres przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Czy to normalne?

Dzień Dobry, chciałabym aby pomogła mi Pani rozwiązać problem. Mianowicie od roku biorę tabletki, za tydzień kończę opakowanie a już od tygodnia mam plamienia/okres. Czy przy tabletkach to normalne? Biorę tabletki regularnie, nie zapominam, ewentualne 2 godzinki w tą czy w tamtą.. Czy mogę być w ciąży? Jestem już umówiona do lekarza, ale wizytę mam po Nowym Roku i chciałabym coś wiedzieć wcześniej.. Pozdrawiam serdecznie! Kasia

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Bardzo dobrze, że ma Pani już umówioną wizytę u specjalisty. Jedynie badanie ginekologiczne będzie mogło rozwiać Pani wątpliwości.

Jednakże na podstawie Pani opisu mogę zaproponować wykonanie testu ciążowego dla wykluczenia ciąży. Warto zadać sobie pytanie, czy w czasie obecnego cyklu na pewno nie było dłuższego opóźnienia przyjęcia tabletki, czy nie popijała ich sokiem grejpfrutowym, czy nie stosowała Pani żadnych dodatkowych leków, nie pija naparów z dziurawca, czy nie było biegunek, wymiotów. Są to czynniki mogące wpływać na skuteczność antykoncepcji.

Plamienia są częstym działaniem niepożądanym tabletek, ale zwykle występują na początku ich stosowania.W obecnej sytuacji należy wykluczyć inne przyczyny, takie jak nadżerka, polipy, ale to, jak wspomniałam na początku, może zrobić jedynie Pani ginekolog.

Pozdrawiam