Czy stosowane przeze mnie leki mają wpływ na objawy ciąży?

Witam serdecznie! Mam 28 lat, jestem po 2 poronieniach, pierwsze zatrzymane: USG w 11 tyg, zarodek bez tętna, wielkość wskazywała na 7 tydz., skierowanie do szpitala, zabieg i prośba o "niestaranie się" przez min. 6 miesięcy. Kolejna ciąża, 7 miesięcy później, bóle na początku 5 tygodnia, diagnoza "prawdopodobna ciąża pozamaciczna" lub młodsza niż sądziłam. Kilka dni później zarodek umiejscowiony prawidłowo, beta spadła, poroniłam 2 dni po odstawieniu dopochwowego progesteronu 400mg. Dostałam skierowanie na badania krwi. Wszystko było w porządku, oprócz słabego dodatniego wyniku na "antinuclear antibodies IgG" i jak to lekarz prowadzący powiedział, że to może (ale nie musi ze względu na niski/znikomy wynik pozytywny) być przyczyna obumarłych ciąż. Od grudnia przyjmowałam aspirynę 75mg i kwas foliowy. Ostatni test zrobiłam 2 dni przed planowaną miesiączką i wyszedł pozytywnie. Zgłosiłam się bezzwłocznie do lekarza. Przyjmuję aspirynę 75mg, progesteron dopochwowy 200mg i heparynę 3500 (wszystko rano, raz dziennie). Od wczoraj zauważyłam znaczny spadek wrażliwości piersi, lewa już praktycznie nie boli, prawa tylko leciutko. Pierwsze USG mam dopiero za 10, kiedy skończę 6 pełnych tygodni. Czy powinnam się martwić, czy aspiryna+heparyna mogą wpływać na objawy ciążowe? Dodam, że w żadnej z 3 ciąż nie miałam mdłości, nudności. Jedynie brak miesiączki i obrzęk piersi. Jeżeli okaże się najgorsze, jakie badania powinnam wykonać? Piszę do Państwa, bo już nie chcę się zadręczać i martwić, doszukiwać braku objawów. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Leki nie wpływają na nasilenie objawów sugerujących ciążę. Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększające się piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu - są to objawy niepewne i niewiele mówią o przebiegu i występowaniu ciąży. Jako pewne wykładniki rozwoju ciąży we wczesnym etapie można uznać jedynie poziom betaHCG oraz USG. Badania proponowane po jednych i dwóch poronieniach to: ocen wywiadu w kierunku ewentualnego występowania szkodliwych czynników środowiskowych, narażenia na substancje toksyczne, niekorzystny wywiad środowiskowy, wady układu rodnego kobiety, wywiad w kierunku chorób autoimmunologicznych, ocena czynności tarczycy, oznaczenie przeciwciał antyfosfolipidowych, wykluczenie zakażeń chlamydią i ureoplasmą. Zaleca się także profilaktykę kwasem foliowym przed planowaną ciążą oraz wczesną kontrolę USG w kolejnej ciąży. Po trzecim poronieniu powinno się powtórzyć poprzednie badania oraz rozważyć wykonanie kariotypu rodziców i badanie histeroskopowe. Pozdrawiam serdecznie!