Wpływ soków ze świeżo wyciskanych cytrusów na antykoncepcję hormonalną

Dzień dobry, chciałbym zapytać czy picie soków ze świeżo wyciskanych pomarańczy, limonek i cytryn ma wpływ na antykoncepcję hormonalną? Czy osłabia jej działanie? Czy ma na nią wpływ picie soku z grapefruitów? Dziękuję za szybką odpowiedź

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, nadmiar witaminy C (zwłaszcza powyżej >1000 mg dziennie) może zmniejszyć skuteczność działania leków antykoncepcyjnych. Szczegóły zawarte są w ulotce konkretnego preparatu (nie ma uniwersalnych reguł).