Wpływ sterydów na organizm stosowanych przy chorobie stwardnienia rozsianego

Witam Chciałabym sie dowiedziec, jaki wplyw na organizm maja sterydy przyjmowane przy chorobie stwardnienia rozsianego? Dodam, ze przyjmowanie steryd nie jest codzienne, a tylko gdy stan zdrowia sie pogarsza, czy ma to duzy wplyw na prace organizmu i jakie niesie za soba skutki? dziekuje i pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Sterydoterapia niesie za sobą wiele działań niepożądanych. Sterydy mają bowiem wpływ zarówno na odporność, kondycję skóry, metabolizm (w tym gospodarkę węglowodanową, lipidową, białkową), układ ruchu (ryzyko osteoporozy) jak i gruczoły wydzielania wewnętrznego (hamują syntezę endogennych związków sterydowych co może prowadzić do niewydolności kory nadnerczy). Sporadyczne stosowanie sterydów oczywiście oznacza mniejsze ryzyko działań niepożądanych. Wszystko zależy jednak od dawki, czasu zażywania leków oraz indywidualnych cech danego organizmu.