Wrażliwość zęba z wymienianą niedawno plombą

Jakiś czas temu miałam wymienianą plombę i od tego momentu ząb jest wrażliwy w jednym miejscu na nagryzanie twardych rzeczy. Wypełnienie było już wymienione drugi raz, było obniżane, dodatkowo dentystka twierdzi, że ubytek jest mało głęboki i nie ma możliwości żeby było potrzebne leczenie kanałowe, a jednak nadal nie jestem w stanie żuć twardych pokarmów. Miałam odczekać 2 tyg. i wrócić jeśli nic się nie zmieni, ale szczerze mówiąc dentystka sama nie wie, co jeszcze mogłaby zrobić...

Witam. Z objawów , które Pani podaje przyczyną może być uszkodzenie szkliwa na powierzchni żującej ( np. na skutek choroby okluzyjnej - nadmiernego starcia) lub/oraz nieprawidłowy kontakt między zębami(górnym i dolnym). Często miejscem o zwiększonej wrażliwości jest punkt w którym łączy się wypełnienie ze szkliwem. Często zastosowanie preparatów do znoszenia nadwrażliwości i zwiększenie powierzchni wypełnienia wystarczą. Czasem należy rozważyć wykonanie onalya kompozytowego lub porcelanowego jednak powinno być to poprzedzone analizą zwarcia pod kątem wyeliminowania nieprawidłowych kontaktów między łukami zębowymi.

Można założyć opatrunek z tlenku cynku lub wymienić plombę na zupełnie inną. Jeśli to nie pomoże - RTG. Niestety bez wizyty w gabinecie stomatologicznym niewiele można pomóc ( nie widząc obecnego stanu i wyjściowego ).