Wstrzymywanie stolca u trzylatki

Witam, jestem mamą 3 letniej dziewczynki. Moja córeczka dotychczas nie miała problemu z kupką lecz ostatnio ma-problem polega na tym ze jej się chce, odchodzi w bok i wstrzymuje stolec, robi codziennie po kawaleczku stolca nie naraz jak moge poradzic?podawałam lactuloze troche pomogła ale problem powracal, ona jakby sie boi zrobic tej kupy...

Mysle, ze dziecko powinien obejrzec lekarz pediatra m.in. w celu wykluczenia zmian w okolicach odbytu, ktore moga powodowac ze oddawanie stolca przez dziecko jest jeszcze bardziej bolesne. Nie nalezy bagatelizowac problemu zaparc, bo nieleczone latwo sie utrwalaja. Problemy z oddawaniem stolca pojawiaja sie czesto w przypadku zmian w zyciu dziecka, np. pojscia do przedszkola. Poza podawaniem laktulozy, nalezy takze zwrocic uwage na prawidlowa diete z duza zawartoscia blonnika, nie podawac slodyczy, pic duzo wody. Mozna takze dziecku podawac preparat blonnika odpowiedni dla wieku dostepny bez recepty w aptekach.