Wtórna depresja?

Jestem przed 30, a moje życie to pasmo porażek. Wiem, że nic dobrego już mnie nie spotka, choć tak naprawdę nic złego się nie stało. Wydaje mi się, że zawsze miałam naturę depresyjną. Kiedyś się już podjęłam leczenia depresji... było to ok. 7 lat temu i po ok. roku wyszłam z tego. Znów chciało mi się żyć... a teraz nic mi się nie chce. Nie mam na nic siły, wszystko mnie męczy, nic nie interesuje, unikam ludzi... najchętniej zniknęłabym z tego świata... ale i tego mi się nie chce.

Całe dnie spędzam na nicnierobieniu... nie mam na nic siły, jestem ciągle bardzo senna i ciągle głodna. Totalna beznadzieja... czuję, że znowu mam depresję - czuję się tak od prawie roku :( 7 lat temu pomogła mi fluoksetyna, może i teraz mi pomoże? Zrobiłam sobie właśnie Test Becka i wyszło mi 36 pkt... chyba za dużo, prawda? Czy ja przez całe życie będę sie zmagać z depresją? Mam tego dość... Mam siebie dość i wszystkiego, co nazywa się życiem! Pomóżcie! ;((((((

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Aby zapobiec nawrotom depresji, powinna Pani podjąć leczenie psychoterapeutyczne. Farmakoterapia wspomaga leczenie depresji, ale powinna Pani być również pod opieką psychologa. Porównam to do następującego przykładu: Jeśli ktoś się bardzo stresuje, ma poważny problem, którego nie potrafi rozwiązać, może odczuwać bóle żołądka i cierpieć na nadkwasotę. Zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu, stwierdza się nadkwasotę, bierze leki. Problem, o ile wywołał go stres i chroniczne napięcie, pozostaje jednak nierozwiązany, ale zaleczony. Wówczas prędzej czy później znów "zaatakuje", w kryzysowej sytuacji. Dlatego poza lekami stosuje się psychoterapię, która ma na celu zwiększyć możliwości organizmu w walce ze stresem.

Podobnie jest z depresją. Trzeba na tą chorobę spojrzeć i z tej perspektywy.

Pół roku to bardzo długo, a Pani objawy są niepokojące, podobnie jak wynik w Teście Becka. Powinna Pani udać się na wizytę do lekarza psychiatry i - jeśli wcześniej nie sugerował nic takiego - poprosić o polecenie dobrego psychoterapeuty, zajmującego się zaburzeniami depresyjnymi. Farmakoterapia + psychoterapia powinny Pani pomóc i zapobiec nawrotom choroby. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam serdecznie