Wybór rodzaju psychoterapii dla osoby, która nie mówi

Jaki rodzaj psychoterapi w przypadku gdy osoba prawie nie mowi, tylko patrzy,, ma zle wyniki EEG, ale nie ma padaczki.Przez brak umiejetnosci komunikowania potrzeb, opoznienie, sama nie wie jak dazyc do jakiegokolwiek celu, zapomina prostych rzeczy powtarzanych wielokrotnie.Nie umie zapamietac czytajac, ani sluchajac. Po 3 zdaniach czasem sie tak blokuje ze nie pamieta wogole o czym byla rozmowa, czasem ma przeblyski I po 5 minutach np dopiero przypomni sobie. Nie ma przez to nikogo, wegetuje.

Dzień dobry!

Osoba powinna skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem. Konieczny jest osobisty kontakt, obserwacja, analiza wyników badań, wykonanie testów psychologicznych, a także rozmowa z rodziną/ opiekunami.

Pozdrawiam!

Wszystko zależy od wieku pacjenta. Jeśli jest to starsza osoba zachęcałabym do kontaktu z geriatrą lub psychologiem zajmującym się psychogeriatrią. W przypadku dziecka zachęcam do poszukania całościowego ośrodka zajmującego się terapia dzieci mających problem z komunikacją czy zaburzenia intelektu.Osobie dorosłej pomógłby psycholog lub psychoterapeuta pracujący w ośrodku i zajmujący się pacjentami po udarach mózgu, z guzami mózgu, afazjami czy organicznymi uszkodzeniami mózgu.
W podobnych sytuacja psychoterapia polega głównie na udzielanie wsparcia, pomaganiu w poradzeniu sobie z emocjami, a także pracy nad utrzymaniem i rozwojem funkcjonowania poznawczego.