Uzależnienie od hazardu a związek

Mój chłopak ma problem z hazardem - tzn on uważa, że wszystko jest w porządku ale coraz więcej czasu spędza na stronach z zakładami i w knajpie na automatach. Boję się, że to zniszczy nasze finanse i nasz związek. Kłócimy się o to i prawie nie rozmawiamy o innych rzeczach....
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Najprawdopodobniej Pani partner wypiera to, iż ma problem z hazardem. Niestety, kłótnie na ten temat, zaprzeczanie problemowi, coraz częstsze przebywanie w knajpach na automatach czy na stronach z zakładami mogą sugerować, iż Pani chłopak jak po równi pochyłej wpada w szpony hazardu. Co może Pani zrobić? W sumie niewiele. Może Pani jedynie prosić go, by przestał, zachęcać do rozmowy albo do konsultacji u psychologa. Niestety, nie zmusi go Pani do terapii, gdy on nie widzi żadnego problemu i nie chce podjąć żadnego leczenia. Więcej na temat patologicznego hazardu może Pani przeczytać pod poniższymi linkami: Patologiczny hazard, Zaburzenia nawyków i popędów, Uzależnienie od hazardu.
Pozdrawiam!

Dzień dobry.
Dopóki Pani partner nie przyjmie do wiadomości, że hazard może doprowadzić go do poważnych strat - nie tylko finansowych - nie ma Pani raczej zbyt dużego pola manewru...
Warto jednak wyraźnie i wprost mówić o swoich obawach, jak również rozważyć sens kontynuowania Waszego związku, co również należy jasno zakomunikować partnerowi. Nie można pominąć faktu, że hazard, podobnie jak narkotyki, komputer, czy choćby seks - mogą uzależniać - a osoba uzależniona w celu kontynuowania swojego zachowania, gotowa jest przekroczyć właściwie każdą granicę (uczciwości, lojalności, wierności), wykorzystać każdą sposobność i słabość otoczenia, a w szczególności osób bliskich.
Wydaje się, że w tej sytuacji powinna Pani zatroszczyć się przede wszystkim o siebie i swoją przyszłość - o czym również należy powiedzieć partnerowi. Być może, gdy Pani partner poczuje, że poprzez swoje postępowanie może stracić więcej, niż zyskać - uda się go nakłonić np. do skorzystania z porady specjalisty.

c...1, uzależnienie, to poważna sprawa, z tego co piszesz, Twoje obawy są słuszne. Ale dopóki Twój chłopak nie będzie chciał uzyskać pomocy, niestety sytuacja będzie coraz trudniejsza. Poszukaj terapeuty zajmującego się typowo uzależnieniami lub zgłoś się do ośrodka, który zajmuje się właśnie tą tematyką, tam uzyskasz pomoc.
Jarosław Zabojszcz