Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Moj chlopak jest hazardzista jest strasznie zadluzony i przyznaje sie do tego ze jest chory i chcialby to zmienic aale do tej pory nie mial zadnego wsparcia od nikogo ja chce mu pomoc poniewaz bardzo jest bliski memu sercu widze ze cierpi i nie umie sobie z tym poradzc. Chce wiedziec jak z nim rozmawiac czy okazywac moje uczucia albo zlosc na niego prosze pomozcie
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Witam serdecznie,
Możesz pomóc swojemu chłopakowi, jednak w pierwszej kolejności powinnaś zabezpieczyć siebie, aby nie wpaść we współuzależnienie. Nie istnieje jedyny prawidłowy sposób postępowania z osobą uzależnioną od hazardu, jednak jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Nie powinnaś go kontrolować, regulować jego długów, grozić ani szantażować. Unikaj również tłumaczenia go przed innymi osobami i wybaczania zachowań nie do zaakceptowania.
Pytasz czy powinnaś wyrażać swoje uczucia - tak. Powinnaś postarać się być autentyczna w ich wyrażaniu oraz w wyrażaniu swoich potrzeb. Jednak rób to w konstruktywny sposób - bez oceniania i wartościowania.
Wspólnie z chłopakiem zastanówcie się, czego właściwie on poszukuje w hazardzie - wrażeń, odprężenia, czy może hazard zaspokaja jakieś inne jego potrzeby. Kiedy już odpowiecie na to pytanie, warto zorganizować Twojemu chłopakowi wolny czas - wybrać zajęcie, które zaspokoi potrzeby realizowane do tej pory przez hazard.
I oczywiście warto, żeby Twój chłopak zdecydował się na terapię uzależnień.
Pozdrawiam

0

WITAJ,
hazard to uzależnienie, a uzależnienie to choroba, która trzeba leczyć z pomocą specjalisty (terapeuty uzależnień). Ludzie, którzy są od czegoś uzależnieni, znajdują w tym ucieczkę od jakiejś trudności lub sposób na odczucie pewnych emocji np. satysfakcji, zadowolenia, szczęścia. Terapia pozwala pacjentowi, ustalić mechanizmy uzależnienia. W terapii również, pacjent uczy się jak inaczej zaspokoić potrzeby, które dotąd realizowane były poprzez nałóg.
Proszę również pamiętać, że bardzo łatwo stać się osobą współuzależnioną jeśli z osobą uzależnioną łączy nas bliska relacja emocjonalna. Osoba współuzależniona to taka, która swoim zachowaniem wspiera osobę uzależnioną w nałogu np. kryje ją przed rodziną, tłumaczy, spłaca długi. W sytuacji przez Panią opisaną, należy otwarcie mówić o problemie, nie zgadzać się z uzależnieniem, stawiać konkretne warunki, nie ponosić konsekwencji za chłopaka. Proszę zdecydowanie mówić o tym, że nie będzie Pani jak coraz bardziej pogrąża się w nałogu, ale zamierza Pani go wspierać w leczeniu, gdyż jest dla Pani bardzo ważny.
Pozdrawiam i życzę dużo siły.

0

Hazard to być może najgorsze uzależnienie, bo można stracić wszystko w jedną noc...
Inne uzależnienia wykańczają człowieka wolniej, zwykle przez lata.
Wymaga to intensywnego leczenia i konsekwencji otoczenia.
Pomoc i bycie obok hazardzisty to bardzo bardzo trudne wyzwanie.
Fiodor Dostojewski, światowej sławy pisarz, miał w swoim życiu wiele kobiet, które liczyły, że miłością Go wyleczą z hazardu...
Bywał często bez grosza i z długami, ale ratowały Go od '"utonięcia" następne wynagrodzenia z książek, ale nie wygrane!
Efekty leczenia hazardzistów nie są zadawalające, niestety.
W każdej chwili można liczyć się z nawrotem autodestrukcyjnych zachowań.
Generalnie lepiej omijać kasyna z daleka, bo nikt nie wie, czy nie ma ukrytych skłonności...
Ludzie są zapraszani do kasyn, pozwala się im coś wygrać...
Jest to często skuteczna pułapka.
W dzisiejszych czasach komplikuje sprawę internet, dostępność hazardu jest większa...
Pozdrawiam. JW

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty