Jak pomóc osobie z uzależnieniem od hazardu?

Witam, mam pewien problem mój partner ma problem z obstawianiem meczy w sieci niedawno sam przed sobą przynal się że ma z tym problem prosił mnie o pomoc doszliśmy do wniosku że będę go kontrolować finansowo mamy wspólne pieniądze co wypłatę na przelewac ma konto oszczędnościowe pieniądze a z mojej pensji żyjemy. Niestety 3 razy już się zawiodłam kiedy mówię aby zrobił przelew zaczyna się atak na mnie wtedy wiem co pieniędzy nie ma są dni kiedy w ogóle nie mamy z tym problemu. Jak pomóc takiej osobie?

Dzień Dobry Pani,

Wskazana byłaby konsultacja osobista Pani Partnera w Poradni Leczenia Uzależnień, celem podjęcia terapii.

Z przesłaniem dla Pani powodzenia,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Może najlepiej będzie dać partnerowi dawkę wiedzy. Z badań wynika, że z problemowego bądź patologicznego hazardu „wychodzi“ od 32 do 46 proc. osób, które podjęły kroki ku zdrowieniu. Oferta leczenia dla osób uprawiających hazard w sposób problemowy i patologiczny jest w dużej mierze tożsama z ofertą terapeutyczną dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Formy pomocy obejmują leczenie stacjonarne, ambulatoryjne i wsparcie niemedyczne w formie oferty samopomocowej – spotkań Anonimowych Hazardzistów. Jak wskazują autorzy raportu, najbardziej rozpowszechnionym podejściem w leczeniu patologicznego hazardu jest uczestniczenie w spotkaniach Anonimowych Hazardzistów. Ich historia sięga 1957 roku i zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Metoda 12 kroków w leczeniu uzależnienia od hazardu może przynosić pozytywne rezultaty. Osoby włączone w tę formę pomocy osiągają lepsze wyniki w porównaniu z tymi, które z niej nie korzystały. Jedno z badań pokazało, że kombinacja terapii poznawczo-behawioralnej i uczestnictwa w spotkaniach Anonimowych Hazardzistów daje lepsze rezultaty niż samo uczestniczenie w grupie samopomocowej. Inną formą samopomocy są telefony zaufania dla hazardzistów, które stały się jednym z ważnych zasobów terapeutycznych dla osób borykających się z problemem hazardu i ich rodzin. Stanowią one źródło niezbędnych informacji, oferują możliwość uzyskania porady, jak radzić sobie z problemem, a także gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Wśród zalet tej formy pomocy wymieniane są: anonimowość, szeroka dostępność i możliwość zakończenia rozmowy w każdym momencie. Interwencje oferowane za pośrednictwem Internetu obejmują duże obszary geograficzne, są metodą niskokosztową i mającą potencjał, by docierać do populacji marginalizowanych. Ich domeną jest anonimowość, która zwiększa dostęp do informacji i poradnictwa młodych mężczyzn oraz może zachęcić osoby, które po raz pierwszy poszukują pomocy. (Źródło: „Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie. Raport z badania“, 2015, Katarzyna Dąbrowska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek). Proszę porozmawiać z partnerem, aby poznał możliwe sposoby leczenia i miał możliwość wyboru. Wiedza obniża poczucie lęku przed leczeniem. Życzę powodzenia.
www.sferaterapii.pl