Jak mam pomóc osobie uzależnionej od hazardu?

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu? Witam mój partner jest uzależniony od obstawiania meczów w internecie. Jest to dla mnie bardzo trudna sytuacja bo jestem z nim 5 lat. Na początku naszego związku był jeszcze uzależniony od marihuany ale udało mu się z tego wyjść. Więc cały czas mam nadzieję, ze z tego też wyjdzie, bo cały czas widzę jakieś kroki ku temu. On już się przyznaję , że jest uzależniony ale nie szuka nigdzie pomocy cały czas łudzi się, że da sobie radę sam. Ja już nie mam sił na pomaganie mu. Chciałabym już mieć normalne życie . U nas wygląda to tak , że jak jest potrzeba opłacić rachunki to mi przesyła pieniądze, a jak nie to przegrywa je na grach. Jedzenie kupuje za swoje pieniądze ale wszystko mu zapisuję i myślę , że to go "motywuje" do grania , bo ma dług i chcę go jak najszybciej spłacić (ale ja go do tego nie poganiam, bo wiem ,że mi odda jak zawsze). Najgorsze w tym jest wszystkim, że mieszkamy za granicą i nie wiem jak szukać pomocy. Byliśmy raz u psychologa ale on stwierdził ,że nie będzie za to płacił ani nie chcę żebym ja za to płaciła. Nie wiem jak mu już pomóc. Chciałabym już stabilizacji , często myślę żeby odejść od niego . Ale jak opuścić osobę którą się kocha ? Która poza uzależnieniem jest dobrym człowiekiem?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Może najlepiej będzie dać partnerowi dawkę wiedzy. Z badań wynika, że z problemowego bądź patologicznego hazardu „wychodzi“ od 32 do 46 proc. osób, które podjęły kroki ku zdrowieniu. Oferta leczenia dla osób uprawiających hazard w sposób problemowy i patologiczny jest w dużej mierze tożsama z ofertą terapeutyczną dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Formy pomocy obejmują leczenie stacjonarne, ambulatoryjne i wsparcie niemedyczne w formie oferty samopomocowej – spotkań Anonimowych Hazardzistów. Jak wskazują autorzy raportu, najbardziej rozpowszechnionym podejściem w leczeniu patologicznego hazardu jest uczestniczenie w spotkaniach Anonimowych Hazardzistów. Ich historia sięga 1957 roku i zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Metoda 12 kroków w leczeniu uzależnienia od hazardu może przynosić pozytywne rezultaty. Osoby włączone w tę formę pomocy osiągają lepsze wyniki w porównaniu z tymi, które z niej nie korzystały. Jedno z badań pokazało, że kombinacja terapii poznawczo-behawioralnej i uczestnictwa w spotkaniach Anonimowych Hazardzistów daje lepsze rezultaty niż samo uczestniczenie w grupie samopomocowej.

Inną formą samopomocy są telefony zaufania dla hazardzistów, które stały się jednym z ważnych zasobów terapeutycznych dla osób borykających się z problemem hazardu i ich rodzin. Stanowią one źródło niezbędnych informacji, oferują możliwość uzyskania porady, jak radzić sobie z problemem, a także gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Wśród zalet tej formy pomocy wymieniane są: anonimowość, szeroka dostępność i możliwość zakończenia rozmowy w każdym momencie.

Interwencje oferowane za pośrednictwem Internetu obejmują duże obszary geograficzne, są metodą niskokosztową i mającą potencjał, by docierać do populacji marginalizowanych. Ich domeną jest anonimowość, która zwiększa dostęp do informacji i poradnictwa młodych mężczyzn oraz może zachęcić osoby, które po raz pierwszy poszukują pomocy. (Źródło: „Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie. Raport z badania“, 2015, Katarzyna Dąbrowska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek). Proszę porozmawiać z partnerem, aby poznał możliwe sposoby leczenia i miał możliwość wyboru. Wiedza obniża poczucie lęku przed leczeniem. Życzę powodzenia.
www.sferaterapii.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty