Może najlepiej będzie dać partnerowi dawkę wiedzy. Z badań wynika, że z problemowego bądź patologicznego hazardu „wychodzi“ od 32 do 46 proc. osób, które podjęły kroki ku zdrowieniu. Oferta leczenia dla osób uprawiających hazard w sposób problemowy i patologiczny jest w dużej mierze tożsama z ofertą terapeutyczną dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Formy pomocy obejmują leczenie stacjonarne, ambulatoryjne i wsparcie niemedyczne w formie oferty samopomocowej – spotkań Anonimowych Hazardzistów. Jak wskazują autorzy raportu, najbardziej rozpowszechnionym podejściem w leczeniu patologicznego hazardu jest uczestniczenie w spotkaniach Anonimowych Hazardzistów. Ich historia sięga 1957 roku i zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Metoda 12 kroków w leczeniu uzależnienia od hazardu może przynosić pozytywne rezultaty. Osoby włączone w tę formę pomocy osiągają lepsze wyniki w porównaniu z tymi, które z niej nie korzystały. Jedno z badań pokazało, że kombinacja terapii poznawczo-behawioralnej i uczestnictwa w spotkaniach Anonimowych Hazardzistów daje lepsze rezultaty niż samo uczestniczenie w grupie samopomocowej.
Inną formą samopomocy są telefony zaufania dla hazardzistów, które stały się jednym z ważnych zasobów terapeutycznych dla osób borykających się z problemem hazardu i ich rodzin. Stanowią one źródło niezbędnych informacji, oferują możliwość uzyskania porady, jak radzić sobie z problemem, a także gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Wśród zalet tej formy pomocy wymieniane są: anonimowość, szeroka dostępność i możliwość zakończenia rozmowy w każdym momencie.
Interwencje oferowane za pośrednictwem Internetu obejmują duże obszary geograficzne, są metodą niskokosztową i mającą potencjał, by docierać do populacji marginalizowanych. Ich domeną jest anonimowość, która zwiększa dostęp do informacji i poradnictwa młodych mężczyzn oraz może zachęcić osoby, które po raz pierwszy poszukują pomocy. (Źródło: „Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie. Raport z badania“, 2015, Katarzyna Dąbrowska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek). Proszę porozmawiać z partnerem, aby poznał możliwe sposoby leczenia i miał możliwość wyboru. Wiedza obniża poczucie lęku przed leczeniem. Życzę powodzenia.
www.sferaterapii.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc osobie z uzależnieniem od hazardu? – odpowiada Mgr Beata Bąk - Ścierska
- Uzależnienie do hazardu u męża a wizyta u psychiatry – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Uzależnienie partnera od hazardu – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak zapobiec przemocy psychicznej od osoby uzależnionej od hazardu? – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Uzależnienie od hazardu i gier komputerowych u męża – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc bliskiej osobie uzależnionej od hazardu? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Uzależnienie od hazardu a związek – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak leczyć uzależnienie od hazardu? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu? – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Jak pomóc partnerowi uzależnionemu od hazardu? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
artykuły
Leczenie alkoholizmu
Podjęcie leczenia alkoholizmu oznacza zaakceptowan
Legalni bukmacherzy, konkursy SMS, zdrapki - początki uzależnienia od hazardu bywają często lekceważone
Istnieje wiele rodzajów gier, których nadużywanie
Hazard - czym jest i jak sobie radzić z uzależnieniem
Uzależnienie od hazardu to poważna choroba. Istnie