Czy uzależnienie od hazardu można wyleczyć na terapii indywidualnej?

Dzień dobry, Czy uzależnienie od hazardu można wyleczyć na terapii indywidualnej?? Chodzę na nią od pewnego czasu, ale wstydzę się i boję o tym powiedzieć mojemu terapeucie bo po pierwsze boję się że wyślę mnie na odwyk i wtedy wszyscy moi bliscy się o tym dowiedzą, a tego bym nie chciała. Po drugie boję się, że psychoterapeuta będzie mnie jakoś źle oceniał i bał się, że skoro jestem uzależniona to może nie będę w stanie zapłacić za psychoterapię.
KOBIETA, 28 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Uzależnienie od hazardu jest poważnym problemem, ale z pewnością można go pokonać, także przy pomocy terapii indywidualnej. To ważne, że już uczestniczy Pani w terapii – to pierwszy krok do poprawy.

Jeśli chodzi o obawy przed opowiedzeniem o uzależnieniu terapeucie, to warto pamiętać, że psychoterapeuci są zobowiązani do zachowania poufności i ich celem jest pomoc, a nie ocenianie. Być może warto spróbować poruszyć ten temat w delikatny sposób, dając sobie czas na zbudowanie zaufania. Może Pani odkryć ten problem dopiero na którymś z kolejnych spotkań, kiedy będzie miała Pani poczucie, że czuje się Pani bezpiecznie w relacji z psychoterapeutą.

Ponadto, terapeuta może pomóc Pani znaleźć odpowiednie metody leczenia uzależnienia od hazardu, które niekoniecznie muszą oznaczać odwyk. Czasem wystarczająca może być praca terapeutyczna w gabinecie i wsparcie w codziennym życiu. Być może potrzebuje Pani odnaleźć sytuacje i schematy w codzienności, które powodują tak duże napięcie, że hazard jest nieudolną próbą regulacji tych emocji. Praca u źródła problemu będzie wówczas bardzo owocna.

Jeśli chodzi o obawy związane z finansami, większość terapeutów rozumie, że uzależnienie może mieć wpływ na sytuację finansową i są gotowi omówić różne opcje płatności. To ważne, by być szczerym wobec terapeuty, ponieważ tylko wtedy terapia może przynieść najlepsze efekty.

Polecam również zapoznać się z artykułami o uzależnieniu od hazardu, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji i wsparcia:

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-hazardu

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienia-behawioralne

https://portal.abczdrowie.pl/patologiczny-hazard

Pozdrawiam serdecznie i życzę odwagi w dalszej terapii oraz sukcesu w walce z uzależnieniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.