Wyhodowanie szczepu E.coli charakteryzujący się znaczną aktywnością hemolityczną

Witam. Od roku nie mogę uporać się z przewlekłą infekcją pochwy. Antybiotyki przepisane zgodnie z antybiogramem nie skutkują. Co oznacza uwaga w posiewie: "wyhodowany szczep E.coli charakteryzuje się znaczną aktywnością hemolityczną"? W poprzednim posiewie nie było takiego dopisku. Zastanawiam się, czy zażywanie przeze mnie ostatnio Cipronexu tylko przez 5 dni nie było za krótką kuracją, bo objawy (upławy) powróciły zaraz po zakończeniu leczenia?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Aktywność hemolityczna oznacza cechę bakterii. Ten szczep wytwarza bowiem enzymy, które mają działanie hemolityczne. Takie szczepy są bardziej chorobotwórcze niż szczepy niehemolityczne. Proszę niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą ginekologiem.