Wykończenie psychiczne przy życiu z ojcem-alkoholikiem

Mój ojciec i mama tuż po rozwodzie przepisali na mnie dom. Wyremontowaliśmy go razem z mężem. Obecnie mieszkamy w tym domu razem z moim ojcem-alkoholikiem. Ojciec ma dożywotnie prawo użytkowania lokalu, Mama mieszka za granicą. Ojciec awanturuje się,ciągle pije, nie sprząta po sobie, nie dokłada sie do żadnych opłat. Psychicznie jestem wykończona od ciagłych kłótni, mój mąż też, do tego jestem w ciąży... Co mogę z tym zrobić?Czy jest jakaś szansa, aby pozbyć się ojca z domu?

Witam serdecznie,

Na pewno powinna Pani udać się do prawnika, aby dowiedzieć się jakie są procedury prawne usunięcia ojca z domu. Z Pani opisu wynika, że ojciec stosuje wobec Was przemoc psychiczną i ekonomiczną. Chociażby na mocy tego moglibyście skierować sprawę do sądu o nakaz przymusowego leczenia i być może wyeksmitowania ojca.
Warto również byłoby aby skorzystała Pani z pomocy psychologicznej - takie procedury prawne trwają, a walka z własnym ojcem może być bardzo wykańczająca emocjonalnie. Tym bardziej, że obecnie jest Pani w ciąży i to co powinna Pani mieć to spokój.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska

jest Pani współuzależniona.."pozbycie " się ojca nie rozwiążę problemu...odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam, sytuacja jest złożona i w sensie prawnym, i psychologicznym. Ten dom jest przepisany na Panią i wyremontowany przez Panią ale pozostaje też przecież domem Pani ojca.To on ( i mama) przepisał jego własność na Panią, obdarzając tym samym miłością i zaufaniem. Zapewne żadnego rodzica, obdarowującego w ten sposób swoje kochane dziecko, nie powinno spotkać w obliczu jakiejś choroby czy trudności wyeksmitowanie z własnego domu. A alkoholizm to jest choroba, ojciec jest człowiekiem chorym, powinien zacząć się leczyć. Skoro nie wytrzymuje Pani psychicznie napiętej sytuacji między Wami proponuję udać się do Poradni Odwykowej gdzie standardowo powinna być też oferta dla osób żyjących z alkoholikiem. Uzyska tam Pani i wsparcie psychologiczne dla siebie i edukację w zakresie postępowania z ojcem tak, aby zwiększyć jego szansę na podjęcie leczenia. Niektóre młode rodziny żyjące razem z rodzicami pod jednym dachem tak przebudowują dom aby maksymalnie się uniezależnić, np tworzą z jednego domu dwa niezależne mieszkania z osobna kuchnią i osobnymi wejściami. Może to byłby też pomysł do zastosowania w Państwa wypadku. Pzodrawiam