Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wymiana kompozytu w nadbudowaniu zęba

Ponieważ poprzedni dentysta postanowił spiłować moje zęby zamiast odbudować je po bardzo intensywnym borowaniu (jedynki), musiałam poprosić protetyka o odbudowanie zębów. Niemniej jednak, kompozyt skurczył się i odbarwił. Stąd moje pytanie: czy można bez uszkodzenia usunąć nadbudowane wypełnieniem światłoutwardzalnym części i wymienić je na nowe? Chcę uniknąć szlifowania zęba jak w przypadku licówek porcelanowych.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na afty

Witam,
usuwanie nieszczelnych i uszkodzonych kompozytów wykonuje się jak najbardziej oszczędnie, ale nie ma gwarancji, czy własny ząb nie zostanie dodatkowo tkniety, niekiedy trzeba poprawic przyczepnosc kompozytu i jego estetyke i do tego celu poszerza sie opracowanie zęba, wszystko zalezy jak wygladalo stare uzupelnienie i czy byla pod nim prochnica czy nie. W kazdym razie celem leczenia kompozytowego zawsze powinno byc jak najbardziej oszczedne opracowanie zeba, bo liczymy na adhezje- czyli sile przyklejenia wypelnienia do zeba. Mam nadziedzie, ze pomoglam.
Powodzenia Aleksandra Bąk

0

Witam!
Nie wiem w jakim stopniu zęby są odbudowane,ale raczej nie ma problemu z ich ponowną odbudową materiałem kompozytowym! Żeby oszczędzić tkanki zęba można usunąć tylko wargową(przednią) warstwę starego wypełnienia,chyba że doszło do powstania próchnicy wtórnej a to musi stwierdzić dentysta... Pozdrawiam.

0

W powiększeniu można dokładnie usunąć stary kompozyt i na nowo odbudować zęba zapewniając doskonałą estetykę.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0

Niestety większość materiałów kompozytowych zmienia swoją barwę w czasie. Zazwyczaj udaje się bez większych problemów wymienić stare wypełnienie na nowe. Powodzenie takiego zabiegu i utrzymanie nowego kompozytu w dużej mierze zależy od stopnia zniszczenia tkanek twardych zęba.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy