Wynik biopsji a konieczność usunięcia tarczycy

Czy taki wynik biopsji przemawia za koniecznością usunięcia tarczycy? Oto wynik: Na tle krwistej treści stwierdza się liczne częściowo brodawkowato uformowane, częściowo w układach drobnopęcherzykowatych, grupy i płaty powiększonych tyreocytów, miejscami z obecnością szczelin jądrowych oraz jasnej homogennej chromatyny jądrowej. Obraz cytologiczny budzi podejrzenie w kierunku pęcherzykowej postaci raka brodawkowatego, wg NCI Bethesda grupa 5. Proszę o opinię.

Dzień dobry,

Wynik biopsji sugeruje konieczność usunięcia gruczołu. Bez tarczycy można żyć i normalnie funkcjonować, a leczenie pooperacyjnej niedoczynności jest proste. Natomiast choroba nowotworowa ma charakter postępujący i czym później zaczniemy ją leczyć, tym rokowanie jest gorsze. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem, ale przypuszczam, że jego opinia będzie identyczna.
Dobra rada - proszę rozejrzeć się za dobrym chirurgiem, który ma doświadczenie w operacji tarczycy, co zminimalizuje wystąpienia jakichkolwiek powikłań pooperacyjnych.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz