Wyniki BACC tarczycy

Proszę o interpretację wyników biopsji tarczycy: "Nietoksyczne wole, duża ilość koloidu, liczne płaty tyreocytów i makrofagi - zmiana łagodna". Dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z opisu wynika, że zmiana w tarczycy nie jest nowotworem złośliwym. Obecność makrofagów wskazuje, że choroba tarczycy może mieć podłoże zapalne. Wole nietoksyczne oznacza, że zmiana nie produkuje nadmiaru hormonów tarczycy. Jednym słowem nie stanowi dużego zagrożenia. Należy jednak je kontrolować i leczyć. Wole mają tendencję do ciągłego wzrostu, więc z czasem może być konieczna operacja.

Po dokładną interpretację badania należy zgłosić się do lekarza, który je zlecił. Po zebraniu wszystkich informacji dotyczących stanu zdrowia oraz przeprowadzeniu badania, będzie mógł postawić konkretną diagnozę i zaproponowć odpowiednie leczenie.