Wyniki badania stężenia litu a nerwica lękowa

Witam. Lekarz psychiatra zlecił mi wykonanie badanie stężenia litu. Oto wynik : stężenie litu poniżej progu wymagalności. Co to oznacza? Dodam że od 3 miesięcy leczę się na nerwicę-lękową-somatyczną z domieszką depresji umiarkowanej. Zażywam Citabax 10 od 11 tygodni. Czy ten wynik litu oznacza, że lekarz zleci mi zażywanie litu? Co oznacza niski lit? Proszę o odpowiedź.

Magdalena Mroczek

Lit w zbyt małym stężeniu nie ma działania terapeutycznego. Najprawdopodobniej lekarz zwiększy dawkę.

Lit, jak każdy pierwiastek, ma wyliczony optymalny poziom stężenia we krwi. Jeżeli jest go za mało, to nalezy go uzupełnić. Nie wykluczone zatem, iż lekarz zleci Pani przyjmowanie litu, co bardzo często przekłada się na poprawę nastroju. Proszę zaufać lekarzowi tym bardziej, że już bierze Pani cabax - stosowany w depresjach i zaburzeniach lękowych