Wyniki biopsji piersi

witam serdecznie, czy mogłabym prosić o odczytanie wyników z biopsji piersi ? Odebrałam wyniki i pisze: 1. pojedyncze fragmenty nabłonka gruczołowego bez cech atypii (pierś prawa, mat. 6,7), 2. bezpostaciowe masy kwasochłonne (pierś lewa, mat. 8). Rozpoznanie kliniczne: guzki hypo, nr 6,7,8. Czy wyniki są dobre? Czy należy usunąć te guzki? Proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Odebrane wyniki wykluczają zmiany złośliwe, z wynikiem badania może się Pani zwrócić do lekarza kierującego na biopsję

Wynik biopsji piersi prawej jest diagnostyczny, tzn. komórki pobrane do badania wskazują na zmianę łagodną.
Wynik biopsji piersi lewej niestety jest niediagnostyczny, brak materiału komórkowego uniemożliwia ocenę guzka. W takich przypadkach wskazane jest powtórznie biopsji.
Do interpretacji wyniku biopsji i podjęcia decyzji konieczna jest znajomość wyniku USG, w badaniu lekarz opisujący ocenia zmianę według klasyfikacji BI-RADS, która obowiązuje od kilku lat, czy guzek jest podejrzany, czy nie. Opis "hypoechogeniczny" to za moało aby się wypowiedzieć o jego charakterze. Proszę się skonsultować z chirurgiem.
Joanna Jędrys

Wyniki nie wskazują na występowanie zmian typu nowotworowego, to wynik prawidłowej struktury gruczołu piersiowego (mat. 6,7), w materiale 8 z niewielkim odczynem zapalnym. Wynik biopsji cienkoigłowej nie daje wskazań do leczenia operacyjnego. Jednak co do usunięcia tych zmian musi o tym zadecydować lekarz prowadzący. Trzeba wiedzieć, że jest to tylko biopsja cienkoigłowa (igła bardzo cienka), więc nie można być pewnym, trafienia ewidentnego w zmianę.