Wyniki biopsji piersi

witam serdecznie, czy mogłabym prosić o odczytanie wyników z biopsji piersi ? Odebrałam wyniki i pisze: 1. pojedyncze fragmenty nabłonka gruczołowego bez cech atypii (pierś prawa, mat. 6,7), 2. bezpostaciowe masy kwasochłonne (pierś lewa, mat. 8). Rozpoznanie kliniczne: guzki hypo, nr 6,7,8. Czy wyniki są dobre? Czy należy usunąć te guzki? Proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Operacja małego cięcia

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam,
Odebrane wyniki wykluczają zmiany złośliwe, z wynikiem badania może się Pani zwrócić do lekarza kierującego na biopsję

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Wynik biopsji piersi prawej jest diagnostyczny, tzn. komórki pobrane do badania wskazują na zmianę łagodną.
Wynik biopsji piersi lewej niestety jest niediagnostyczny, brak materiału komórkowego uniemożliwia ocenę guzka. W takich przypadkach wskazane jest powtórznie biopsji.
Do interpretacji wyniku biopsji i podjęcia decyzji konieczna jest znajomość wyniku USG, w badaniu lekarz opisujący ocenia zmianę według klasyfikacji BI-RADS, która obowiązuje od kilku lat, czy guzek jest podejrzany, czy nie. Opis "hypoechogeniczny" to za moało aby się wypowiedzieć o jego charakterze. Proszę się skonsultować z chirurgiem.
Joanna Jędrys

0

Wyniki nie wskazują na występowanie zmian typu nowotworowego, to wynik prawidłowej struktury gruczołu piersiowego (mat. 6,7), w materiale 8 z niewielkim odczynem zapalnym. Wynik biopsji cienkoigłowej nie daje wskazań do leczenia operacyjnego. Jednak co do usunięcia tych zmian musi o tym zadecydować lekarz prowadzący. Trzeba wiedzieć, że jest to tylko biopsja cienkoigłowa (igła bardzo cienka), więc nie można być pewnym, trafienia ewidentnego w zmianę.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0

Witam , na pytania odpowie lekarz , który biopsję zalecił lub/i ten , który ją wykonał. Trudno odpowiedzieć nie wiedząc jakie struktury piersi były bioptowane. Nie ma w tym opisie stwierdzenia o podejrzeniu nowotworu , pozdrawiam , zż

Specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i wycinaniu zmian skórnych oraz leczeniu czerniaka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry w Centrum Onkologii w Warszawie
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty