Wysypka na twarzy i zatkany nos - czy to alergia?

Witam, bardzo proszę o poradę. Mój 2-letni synek od jesieni, tzn. kilku tygodni, ma czerwoną wysypkę na policzkach oraz zatkany nos bez wydzieliny. Raz w miesiącu jest przeziębiony, tzn. katar bez wydzieliny, następnie kaszel (nigdy nie dostał antybiotyku, bo oskrzelowo był czysty i gardło również czyste) - i tak przez 2-3 tygodnie, chwila przerwy i wracało. Ostatnio zauważyłam, że po zjedzeniu produktów z czekoladą wysypka się nasila. Czy to jest objaw alergii? Najbardziej niepokoi mnie nosek. Prawie cały czas jest zapchany, a gdy śpi to tam coś "rzęzi" i mały jakby pochrapuje. Czasami jak mocniej wciągnie powietrze przez nosek, to jakby to na chwilę zanika. Czy to alergia? A może to nie na czekoladę - dostaje też jeden jogurt dziennie i płatki - może to na mleko? Proszę o poradę i dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Opisane przez Panią objawy są w zasadzie mało charakterystyczne. Nie umożliwia to zatem postawienia konkretnej diagnozy jedynie na ich podstawie. Zdecydowanie warto jednak przeprowadzić dokładną diagnostykę zarówno pod kątem alergii, ale nie tylko. Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą pediatrą, który zbierze wywiad, zbada dziecko oraz zleci badania dodatkowe. Tymczasowe działanie powinno zatem ograniczać się do wyeliminowania z diety produktów, które podejrzewa Pani o właściwości uczulające.