Wzbogacenie diety o błonnik

Dzień dobry, chciałbym wzbogacić swoją dietę o dużą ilość błonnika ze względu na ciągłe uczucie "zatkania" układu pokarmowego jego treścią. Nie wiem natomiast ile gram błonnika powinno się jeść jeśli chce się stosować taką dietę przez okrągły rok. Stosowałem kiedyś babkę plesznik i babke lancetowatą, które dawały efekty ale farmaceuta zalecił stosowanie maksymalnie przez miesiąc.

Sylwia Ogrodowczyk

ok 40g, ale ważne jest by pić wówczas dużo wody, ponieważ będzie skutek odwrotny do zamierzonego, ze swojej strony polecam ostropest plamisty i można go przez 3 miesiące codziennie potem miesiąc przerwy i tak powtarzać.

Witam,

Zaleca się około 40g błonnika dziennie przy tym należy pić spore ilości czystej wody mineralnej. Proszę wzbogacić dietę w pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryz naturalny, otręby, płatki owsiane oraz owoce i warzywa.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Zalecenia mówią o 40g błonnika na dobę. Należy jednak pamiętać, że jeżeli Pana dieta była w błonnik uboga, należy wprowadzać go stopniowo, najlepiej poprzez naturalne produkty. Błonnik to przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce na surowo, najlepiej bez skórki. Ważnym jest także zwiększenie podaży płynów, aby nie uzyskać odwrotnego efektu. Na pewno warto także wyeliminować produkty bardzo tłuste oraz wyroby czekoladowe. Ruch także może przyspieszyć perystaltykę jelit i zniwelować zaparcia.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444