Suszone owoce i orzechy w diecie lekkostrawnej

Czy można jeść owoce suszone i orzechy w diecie lekkostrawnej? Np. odrobinę na śniadanie?

Niewielka ilość zmielonych orzechów lub suszonych owoców nie powinna być bardzo problematyczna. Jednak ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego w tych surowcach nie są one elementem diety lekkostrawnej, która między innymi eliminuje produkty wysokobłonnikowe.

Jednym z podstawowych założeń diety lekkostrawnej jest ograniczenie spożycie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, szczególnie jego nierozpuszczalnych frakcji, a do takich z pewnością można zaliczyć orzechy i suszone owoce. Taką dietę zleca się natomiast przy wielu schorzeniach i od ich rodzaju oraz nasilenia zależy jak bardzo restrykcyjna powinna być. Może Pani spróbować zjeść niewielką ilość zmielonych bądź bardzo drobno pokruszonych orzechów lub owoców suszonych, przy czym zalecamy uprzednio zalać je wrzątkiem i moczyć min 3-4h. Proszę obserwować swój organizm i jego reakcje, jeżeli produkty będą dobrze tolerowane, może Pani raz na jakiś czas sobie na nie pozwolić.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444