Wzdęcia i gazy po każdym posiłku

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co mam robić. mam problemy natury gastrycznej, natomiast po każdym obiedzie (np dzisiaj smażona ryba,puree z ziemniaków,surówka z kapusty kiszonej) mam wzdęcia, gazy o bardzo nieprzyjemnym zapachu, bulgotanie w brzuchu, odbijanie, dopiero po dłuższym czasie mogę oddać stolec. Takie problemy mam codziennie od pory obiadowej do wieczora. Czy powinnam zacząć jakąś specjalna dietę, jak mogę zapobiec takim uciążliwym wzdęciom? Czy wzdęcia tego typu mogą prowadzić do jakiś schorzeń? A może właśnie te wzdęcia są objawem poważniejszych chorób układu pokarmowego? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam. Powodów takich dolegliwości może być kilka.
Pierwszy to grzybica przewodu pokarmowego (candida).
Drugi - zakwaszenie całego organizmu. Trzeba go odkwasić (dieta z większą ilością roślin, warzyw przede wszystkim i mało słodkich owoców)
Trzeci - słabe zakwaszenie żołądka (problemy z wydzielaniem kwasu solnego przez żołądek), a środowisko zasadowe w żołądku nie pozwala na
prawidłowe wchłanianie się składników odżywczych z pokarmów. Trzeba wtedy zakwasić żołądek (2 łyżki octu jabłkowego w szklance wody i wypijać na 15 min
przed śniadaniem i obiadem).
Czwarty - nietolerancja pokarmowa. Trzeba wówczas wyeliminować niesprzyjające produkty z diety na dłuższy czas. Można sprawdzi to poprzez testy na nietolerancje
pokarmową. Są takowe na rynku.
Piąty - żołądek nie radzi sobie z trawieniem posiłku złożonego z tak wielu różnorodnych składników (białka, węglowodany i tłuszcze razem). Można zrobić eksperyment,
stosować dietę rozdzielną i obserwować, czy się poprawia trawienie i dolegliwości znikają.
W razie dodatkowych pytań służę radą. Ewelina Wieczorek, www.epicentrumzdrowia.pl
Czwarty -

0

Dzień dobry,
Na wzdęcia polecam preparaty tj. Ulgix i Espumisan. Jednak w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się diecie. Wzdęcia mogą powodować produkty kiszone, rośliny strączkowe, napoje gazowany itp.
Po więcej zasad żywieniowych zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

0
Przemysław Zarzeczny
69 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na chorobę refluksową przełyku. Kiedy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, drażni i uszkadza jego nabłonek. Następstwem wstecznego zarzucania treści żołądkowej są charakterystyczne objawy kliniczne i zmiany histologiczne w błonie śluzowej przełyku. W takich przypadkach właśnie mówimy o chorobie refluksowej przełyku. W praktyce klinicznej korzysta się ze skrótu GERD lub GORD, które pochodzą z nomenklatury anglojęzycznej.
W warunkach prawidłowych istnieją mechanizmy zapobiegające cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Do czynników obrony przed zarzucaniem treści pokarmowej należy jednokierunkowa motoryka przewodu pokarmowego oraz obecność mięśnia – dolnego zwieracza przełyku. Jego skurcz zapewnia skuteczną ochronę przed refluksem. Mięsień ten rozluźnia się wyłącznie podczas przechodzenia kęsa pokarmowego do żołądka.
Istnieje wiele czynników, które przypuszczalnie wywołują lub sprzyjają powstaniu GERD. Należą do nich:
- nieprawidłowa funkcja dolnego zwieracza przełyku,
- obecność przepukliny rozworu przełykowego,
- nadmierne wypełnienie żołądka po zbyt obfitym posiłku,
- zaburzenie regeneracji nabłonka przełyku,
- nadmierne spożywanie kofeiny lub teiny, związków, które zwiększają wydzielanie żołądkowe,
- stosowanie niektórych leków, m.in.: estrogenów, progesteronu lub morfiny.
Typowym oraz najczęstszym objawem GERD jest zgaga, czyli uczucie pieczenia zlokalizowanego za mostkiem. Ból pojawia się podczas zwiększonego zarzucania treści żołądkowej do przełyku, co najczęściej zdarza się po posiłku. W pacjentów bardzo często pojawiają się odbijania i ból podczas połykania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty